Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 24.06.2011 Coraz więcej protestujących

Przebieg drugiej odsłony akcji „Rewolucja przez socjalne sieci” był dynamiczny, a zarazem dramatyczny. 22 czerwca o godz. 19:00, na głównych placach białoruskich miast zgromadziło się dużo więcej osób, niż za pierwszym razem (akcja odbywa się co środę). Zupełnie inna była także reakcja organów siłowych. Milicja brutalnie biła przypadkowych uczestników, a do aresztów trafiło ponad 400 osób.

Pomimo prób hamowania rewolucyjnych nastrojów przez białoruskie władze, 22 czerwca o godz. 19:00 na place białoruskich miast wyszło o wiele więcej osób niż przed tygodniem (o przebiegach akcji w zeszłym tygodniu również pisaliśmy na Eastbooku). W centrum uwagi mediów znajdował się miński Plac Październikowy – tak jak poprzednio, został ogrodzony metalowymi barierkami, dlatego ludzie gromadzili się na centralnych ulicach Mińska. Według naocznych świadków, w Mińsku, w protestach uczestniczyło od 3 do 4 tyś. ludzi. Takie dane podali na twitterze blogerzy biorący udział w akcji – Ihar Mahaniok (@mahaniok_be) i Anton Motolko (@motolko). W pozostałych miastach również pojawiło się więcej osób: w Grodnie, Brześciu i Homlu ponad 500, a w Baranowiczach, Bobrujsku, Pińsku, Witebsku i wielu innych ok. 100:

Mapa pokazuję krajowy zasięg protestów, źródło: nn.by

Protestujący, zgodnie z internetową odezwą organizatorów, zachowywali się pokojowo, ograniczając się do klaskania. Jednak i taka forma protestu, okazała się dla milicji pretekstem do brutalnych działań. Zgromadzeni protestujący w żaden sposób nie łamali prawa, a jednak milicja zaczęła wyłapywać przypadkowe osoby, nie oszczędzając przedstawicieli mediów (18 zatrzymanych dziennikarzy) i organizacji społecznych. W internecie na bieżąco pojawiały się filmy i zdjęcia dokumentujące niczym nieuzasadnioną brutalność przedstawicieli milicji i Specnazu (zobacz zbiór artykułów, filmów i zdjęć ze środowych wydarzeń na storify.com) W efekcie ulicznych łapanek, do aresztów w całym kraju trafiło 440 osób.

Organizatorzy, na profilu Vkontakte ogłosili, że nikt z zatrzymanych nie będzie musiał płacić mandatu. Wraz z organizacją praw człowieka Viasna,  zorganizowano zbiórkę pieniędzy, dzięki której możliwe będzie opłacenie wszystkich kar. Dodatkowo, organizatorzy do przyszłego tygodnia chcą dotrzeć z informacją o protestach do przedsiębiorstw, szkół i akademików. Wokół internetowej inicjatywy zbiera się coraz większa liczba wolontariuszy. Kolejna, trzecia odsłona akcji już w środę 29 czerwca o godz. 19:00.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ ANTONA MOTOLKO (ros./ang.)

Filmy dokumentujące przebieg środowej akcji:

 

Dokument telewizji Al-Jazeera „A Social Network Revolution in #Belarus?”:

 

 

Materiał Naszej Niwy pokazujący brutalność białoruskiej milicji i Specnazu:

 

 

Materiał rosyjskiej telewizji. Zdjęcia z Mińska i Brześcia:

 

 

Grodno:

 

 

Mińsk:

 

 

Witebsk:

 

 

Źródło: nn.by, Революция через социальную сеть

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY