Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: 24.06.2011 Rozmowy o Naddniestrzu bez sukcesów

W Moskwie odbyły się we wtorek rozmowy dotyczące rozwiązania konfliktu w Naddnietrzu. Negocjacje w formacie 5+2 (Mołdawia, Naddniestrze jako strony konfliktu; OBWE, Ukraina i Rosja jako mediatorzy oraz UE i USA w charakterze obserwatorów) zakończyły się fiaskiem. Nie udało się wznowić oficjalnych rozmów, które od 2006 roku mają charakter nieformalnych spotkań i nie prowadzą do rozwiązania konfliktu.

Mołdawia - Naddniestrze rozmowy z marca 2009 w Moskwie; źródło: Wikimedia Commons; autor: Biuro Prezydenta FR

Mołdawia - Naddniestrze rozmowy z marca 2009 w Moskwie; źródło: Wikimedia Commons; autor: Biuro Prezydenta FR

Niektórzy spodziewali się, że wtorkowe negocjacje w sprawie rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu okażą się przełomowe. Wielu liczyło, że po raz pierwszy od 2006 roku uda się wznowić oficjalne rozmowy pomiędzy stronami konfliktu. Jednak rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że konsultacje zostały przerwane z powodu poważnej różnicy zdań pomiędzy Kiszyniowem a Tyraspolem. Przedstawiciele rosyjskiego MSZ zapewnili, że rozmowy będą kontynuowane. Warto dodać, że tuż przed rozpoczęciem negocjacji szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że „władze w Tyraspolu powinny wziąć pod uwagę, że społeczność międzynarodowa nigdy nie zgodzi się na przyznanie Naddniestrzu statusu niepodległego państwa”.

Stanowiska obu stron konfliktu są diametralnie różne. Władze w Kiszyniowie utrzymują, że oba brzegi Dniestru powinny jak najszybciej zostać zjednoczone. Tyraspol  przekonuje zaś, że jedyne rozsądne rozwiązanie – to cywilizowane rozstanie. Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów, służba dyplomatyczna Naddniestrza ogłosiła, że „po rozmowach moskiewskich nie należy spodziewać się przełomu”. Tyraspol argumentował, że po stronie mołdawskiej wciąć nie ma partnera do rozmów. Odnosząc się w ten sposób do wewnętrznych problemów Mołdawii, związanych z brakiem możliwości wyboru prezydenta.

Mołdawia i Naddniestrze; źródło: Wikipedia

Mołdawia i Naddniestrze; źródło: Wikipedia

W ostatnim czasie Moskwa dość aktywnie angażuje się w kwestie związane z Naddniestrzem. W kwietniu w stolicy Rosji gościł prezydent separatystycznej republiki Igor Smirnow, któremu dano do zrozumienia, że powoli powinien myśleć o odejściu. Okazją do tego będą grudniowe wybory prezydenta Naddniestrza. Moskwa daje jasne sygnały, że gwarantuje Smirnowowi i jego rodzinie bezpieczeństwo pod warunkiem, że ten nie wystartuje w kolejnych wyborach. Jako o kandydacie Moskwy w wyborach prezydenckich, mówi się o przewodniczącym naddniestrzańskiego parlamentu Anatoliju Kaminskim.

W ostatnim czasie w rozwiązanie konfliktu w Naddniestrzu zaangażował się również Berlin. Kilka tygodni temu Niemcy rozesłali do zainteresowanych krajów non-paper poświęcony rozmowom moskiewskim, w którym zaproponowali pewien kompromis. Co ciekawe niemiecka propozycja pomija kluczowe dla mołdawskiej strony postulaty, takie jak: włączenie do negocjacji kwestii wycofania wojsk rosyjskich z Naddniestrza, wsparcie dla reform demokratycznych i demilitaryzacji Naddniestrza, wpisanie specjalnego statusu Naddniestrza jako regionu autonomicznego do mołdawskiej konstytucji, zarysowanie perspektywy członkowstwa Mołdawii w UE – jako zachęty dla mieszkańców Naddniestrza na rzecz zjednoczenia. Przemilczane w niemieckim dokumencie punkty od 2004 roku należą do postulatów strony mołdawskiej, niezależnie od partii, która rządzi w Kiszyniowie. Niemieccy dyplomaci mówią również o reorganizacji Mołdawii w państwo federacyjne na wzór niemiecki.

Źródło: Kommiersant, NG,

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY