Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: 25.06.2011 Służby demaskują drugie dno majowych protestów

MSW Gruzji poinformowało o zatrzymaniu członków zbrojnej grupy związanej z opozycyjną Partią Gruzińską. Zadaniem jej miało być siłowe przejęcie władzy w kraju podczas opozycyjnych demonstracji w końcu maja. Według danych departamentu kontrwywiadu osoby te wspierane były przez Rosję.

Sala więzienna. autor:  jasonEscapist, źródło: flickr.com

Sala więzienna. autor: jasonEscapist, źródło: flickr.com

Minister Spraw Wewnętrznych Gruzji, Georgi Buhrashvili, oświadczył, że jego resort zatrzymał osiem osób na podstawie art. 223 gruzińskiego kodeksu karnego.  Zarzut to: „tworzenie nielegalnej grupy zbrojnej”. Wśród zatrzymanych są byli funkcjonariusze i oficerowie służb bezpieczeństwa związani z opozycją. G. Buhrashvili przedstawił na specjalnej konferencji prasowej zeznania zatrzymanych: Giorgiego Saatashviliego, Davida Shiukashviliego i Khvicha Macharashviliego, którzy mieli się już przyznać do przygotowywania ataków zbrojnych.

Według ministra zeznania aresztowanych potwierdzają również zapisy rozmów telefonicznych, materiały audio i wideo, które bezdyskusyjnie wskazują na winę zatrzymanych. Treści zarejestrowanych nagrań rzekomo potwierdzają, że majowe protesty w kraju miały doprowadzić  do destabilizacji politycznej przy udziale rosyjskich sił specjalnych.

Opozycja nie pozostawiła tych zarzutów bez komentarza. Sozar Subari, członek partii Ruch Narodowy, złożył oświadczenie, w którym stwierdził, że niektórzy członkowie jego partii zostali zatrzymani pod zarzutem zakupu broni. Oskarżył ponadto władzę o wywieranie presji na partię opozycyjną. Również liderzy Partii Gruzińskiej ogłosili, że obciążające członków partii materiały operacyjne MSW zostały sfabrykowane.

Dane departamentu kontrwywiadu MSW Gruzji, według relacji rządowych, są spójne z zeznaniami zatrzymanych. Fakty przedstawione przez gruzińskiego ministra wskazują, że zatrzymani współdziałali z liderem Partii Gruzińskiej Iraklim Okruaszwilim, który zamierzał wrócić do Gruzji od strony Osetii Południowej pod osłoną rosyjskiego Specnazu (ostatecznie – w obliczu mniejszej, niż się spodziewano, liczebności protestów – Okruaszwili do Gruzji nie przyjechał).

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami gruzińskiego MSW

Źródła: Kavkaz-uzel.ru, en.trent.az, osw.waw.pl

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY