Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan 26.06.2011 Alijew – „Wojsko Azerbejdżanu osiągnęło najwyższy poziom”

26 czerwca 2011, podczas święta azerskiej armii odbyła się parada wojskowa w Baku. Zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Ilham Alijew w przemówieniu zapewniał, że rozwijanie wojska będzie konturowane, jednak już teraz osiągnęło ono najwyższy poziom. Wydatki Azerbejdżanu na obronę wzrosły dwudziestokrotnie w przeciągu ostatnich siedmiu lat. Ilham Alijew zaznaczył, że budżet obronny kraju wynosi 50 proc. więcej, niż cały budżet Armenii.

tytuł: Parada, autor: Begemot, źródło: flick.com

Podczas przemówienia Prezydent Alijew wysyłał sprzeczne informacje, z jednej strony obiecując, że ofiary poniesione przez azerską armię w czasie trwania zawieszenia broni z Armenią „zostaną pomszczone” innym razem, zapewniał, że odzyskanie integralności terytorialnej kraju będzie odbywać się w oparciu o środki dyplomatyczne. Obchody dnia armii azerskiej są interpretowane prze pryzmat zakończonego szczytu w Kazaniu, gdzie prezydenci Armenii, Azerbejdżanu i Rosji szukali rozwiązania konfliktu o Górski Karabach.

Po fiasku szczytu w Kazaniu, gdzie prezydenci Armenii i Azerbejdżanu próbowali porozumieć się w sprawie „podstawowych warunków” procesu pokojowego, podnosi się głosy o możliwym zaostrzeniu sytuacji na „linii kontaktowej” – jak nazywa się granicę terytoriów kontrolowanych przez wojska ormiańskie na terytorium Azerbejdżanu.

źródła: news.az, rferl.org,

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY