Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Polska: Transkaukazja – Warszawa 2011

W sobotę, 25 czerwca, na placu Teatralnym  w Warszawie miały miejsce kulminacyjne wydarzenia związane z projektem Transkaukazja 2011Fundacji Inna Przestrzeń.

Transkaukazja, autor: Anna Woźniak

Transkaukazja, autor: Anna Woźniak

Od wczesnego popołudnia na placu Teatralnym działało miasteczko namiotowe nazwane „Kaukaska Warszawa”. Wchodząc pod białe namioty ustawiony w czworobok można było przenieść się choć na chwilę do malowniczego Kaukazu. Każdy zainteresowany mógł odnaleźć dla siebie coś ciekawego. Mnóstwo ulotek i broszur na temat podejmowanych działań i wydarzeń związanych z kulturą i polityką państw Kaukazu stanowiło skarbnicę ciekawych informacji. Na stoiskach pełno było również najróżniejszych kaukaskich specjałów – spróbować można było wyrobów m. in. ormiańskiej i gruzińskiej kuchni oraz prawdziwego, co raz bardziej popularnego w Polsce, gruzińskiego wina.

Dla miłośników kultury Kaukazu przedstawiono szeroką ofertę literatury regionu, o której można było porozmawiać z przedstawicielami polskich wydawnictw promujących tematykę szeroko rozumianego wschodu. Interesująco przedstawiało się także stoisko firmowane banerem kaukaz.net. Liderka portalu, Iwona Kaliszewska, prezentowała tu bowiem swoją książkę.

Od ok. godz. 17.30 najważniejszym punktem imprezy stała się scena muzyczna. Koncert poprowadzili: szef Fundacji Inna Przestrzeń – Witek Hebanowski i członkini Kabaretu Moralnego Niepokoju, entuzjastka Kaukazu, Katarzyna Pakosińska. Koncepcja koncertu odróżniała się jednak od standardów festiwali muzyki typowo etniczno-kaukaskiej. Zespoły, które zaprezentowały się na scenie, były absolutnie unikalne dla kultury popularnej. Usłyszeć można było:

Str!ng – jeden z najbardziej uznanych zespołów rockowych w Gruzji.
Reincarnation – 9-osobową kapelę z Erewania łącząca reggae, ska z elementami etnorocka.
Projekt Transkaukazja All-Star Band – gruzińska sekcja rytmiczna złożona z tbiliskiego zespołu Natural Born Lovers i jej lidera – Paual Rimple’ya.
Z polskiej strony  po raz pierwszy zapreentował się Warsaw Horns – sekcja dęta złożona z Piotra „Korzenia” Korzeniowskiego, Grzegorza „Frytona” Rytka, Darka „Strusia” Plichta, a także wokalistki pochodzącej z ormiańskiego, żeńskiego zespołu wokalnegoJazzel.
Nartiq’s Rhythm Show – bębniarski show Natiga Shirinova, realizowany wspólnie z najbardziej utalentowanymi instrumentalistami z Azerbejdżanu.

Energetyczna muzyka, podsycana kaukaskim temperamentem, skutecznie rozgrzała warszawską publiczność. Najbardziej wytrwali sympatycy gruzińskiej, ormiańskiej i azerskiejmuzyki oraz wina z południowych stoków Kaukazu bawili się pysznie do późnych godzin nocnych w klubo-kawiarni Resort.

Eastbook.eu był partnerem tematycznym wydarzenia.

[nggallery id=”24″]

zdjęcia: Ania Woźniak

źródła: transkaukazja.pl, kaukaz.net, eastbook.eu

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY