Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

UE: 27.06.2011 Mołdawia otrzyma kolejną transzę pomocy finansowej

„Przygotowujemy drugą transzę (20 mln €) naszego makro finansowego wsparcia na łączną sumę 90 mln €” – ogłosił Komisarz ds. Rozszerzenia, po spotkaniu z premierem Mołdawii – Vladem Filatem.

Mapa UE z uwzględnieniem perspektywy członkostwa, autor: Kolja21, źródło: Wikipedia

Spotkanie odbyło się 23 czerwca w Brukseli. Osnową rozmów był nowy komunikat UE „Nowa odpowiedź na zmieniające się sąsiedztwo” (A new response to a changing Neighbourhood) i zawarta w nim zasada „więcej za więcej”.

Środki zadeklarowane przez Komisarza Füle zostaną przekazane w ramach Kompleksowego Programu Rozwoju Instytucjonalnego. Jest to wsparcie finansowe mające na celu przeprowadzenie trwałych reform instytucjonalnych w instytucjach krajów partnerskich, które podejmą się wdrożenia zobowiązań wynikających z nowych umów stowarzyszeniowych. Jak wskazał Füle, dla Mołdawii, absolutnymi priorytetami winny być: walkę z korupcją, reforma systemu prawnego i wymiaru sprawiedliwości, walka z dyskryminacją, poprawa klimatu inwestycyjnego oraz szereg reform o charakterze technicznym. Zmiany w przytoczonych obszarach otworzyć mają drogę do pogłębionej umowy o Wolnym Handlu między UE i Mołdawią.

Źródła: ENPI-NEWS, Rapid.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY