Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: 28.06.2011 Kolejne kroki na drodze do integracji

Dziś w Kiszyniowie odbyło się posiedzenie Rządowej Komisji ds. Integracji Europejskiej. Po zakończonym spotkaniu mołdawscy ministrowie wypowiedzieli się o kolejnych etapach na drodze integracji Mołdawii z UE. Jak zapowiedziano, jeszcze w lipcu zaczną się negocjacje w sprawie włączenia Mołdawii do Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, a tuż po II Szczycie PW rozpoczną się negocjacje Umowy o Pogłębionej Strefie Wolnego Handlu. Nieoficjalnie mówi się, że jeszcze w tym roku Mołdawia złoży wniosek o przyjęcie do UE.

V. Filat i S. Fule w Brukseli, czerwiec 2011; źródło: ec.europa.eu

V. Filat i S. Fule w Brukseli, czerwiec 2011; źródło: ec.europa.eu

Vlad Filat poprowadził dziś w Kiszyniowie posiedzenie Rządowej Komisji ds. Integracji Europejskiej. Na spotkaniu premier Filat zdał relację z zeszłotygodniowej wizyty w Brukseli, podczas której komisarz Stefan Fule zapowiedział uruchomienie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Mołdawii. Po posiedzeniu minister transportu i infrastruktury, Anatol Salaru, ogłosił, że jeszcze w lipcu rozpoczną się rozmowy z UE w sprawie włączenia Mołdawii do Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. „Odpowiedni mandat w tej sprawie Komisja otrzymała na posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbyło się w połowie czerwca” – przypomniał minister Salaru.

Premier Filat zapowiedział, że rozmowy w sprawie Umowy o Pogłębionej Strefie Wolnego Handlu pomiędzy UE i Mołdawią rozpoczną się prawdopodobnie tuż po II Szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się pod koniec września w Warszawie. Z kolei wicepremier, minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej – Iurie Leanca, opowiedział o działaniach podjętych w ramach rządowego planu realizacji Planu Działań w kwestii Liberalizacji Reżimu Wizowego. Minister Leanca zapowiedział, że w przeciągu najbliższych 10 dni na posiedzeniu Rady Ministrów zostaną przedstawione konkretne propozycje zmian w mołdawskim prawodawstwie, które pozwolą na zamknięcie pierwszej części Planu Działań. Nieoficjalnie mówi się, że Mołdawia jeszcze w tym roku złoży wniosek o przyjęcie do UE.

Źródło: Interlic I, Interlic II, Interlic III

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY