Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: 02.07.2011 Zaostrzono przepisy dotyczące przeprowadzania manifestacji

1 lipca Parlement Gruzji zaostrzył przepisy dot. sposobów przeprowadzania manifestacji. Powodem wprowadzenia ograniczeń dla uczestników demonstracji  były wydarzenia z końca maja. Doszło wówczas do brutalnego rozpędzenia opozycyjnych protestów zorganizowanych przeciwko prezydentowi Micheilowi Saakaszwilemu.

Ostateczna wersja tekstu przyjęta na trzecim czytaniu parlamentarnym przewiduje całkowity zakaz organizowania demonstracji i mitingów w promieniu 20 metrów od instytucji publicznych takich jak: sądy, ministerstwa, komisariaty policji, więzienia, stacje kolejowe, lotniska i porty. Pochody powinny być także oddalone o co najmniej 100 metrów od baz i obiektów wojskowych. Ponadto wprowadzono całkowity zakaz blokowania dróg i szlaków kolejowych. Nowe regulacje zakazują uczestnikom manifestacji także posiadania przy sobie alkoholu i  przedmiotów, które można wykorzystać w charakterze zaimprowizowanej broni.

Rzecznik Praw Obywatelskich Gruzji i opozycja potępiła dokument. Nowelizację ustawy poparło 95 deputowanych w 150-mandatowym parlamencie.

Protesty 26 maja , autor: zigurdszakis, źródło: flickr.com

Protesty 26 maja , autor: zigurdszakis, źródło: flickr.com

Przypominamy: Według  Transparenty International, policja brutalnie rozpędziła 1.5 tyś manifestację, której uczestnicy domagali się ustąpienia prezydenta Micheila Saakaszwilego i grozili, że zablokują defiladę wojskową z okazji Dnia Niepodległości. Według naocznych świadków  zaatakowano  demonstrantów mimo, iż nie byli agresywni. W ostatecznym bilansie zginęły 3 osoby, rannych zostało 37 ludzi, w tym ośmiu policjantów i dziennikarz.  Zatrzymano 105 uczestników demonstracji.

Źródła: Civil.ge, kavkaz.uzel.ru

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY