Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: 02.07.2011 Święto Stefana Wielkiego – M. Lupu wzywa Sojusz do jedności

Dziś w Mołdawii obchodzono 507 rocznicę śmierci Stefana cel Mare (Stefana Wielkiego), mołdawskiego hospodara z XV wieku, który doprowadził do największego rozkwitu Hospodarstwa Mołdawskiego. Podczas uroczystości w Kiszyniowie p.o. prezydenta Mołdawii Marian Lupu wezwał liderów partii tworzących rządzący Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej do jedności.

Stefan cel Mare - pomnik w Kiszyniowie; autor: Dubasta; źródło: ru.wikipedia.org

Stefan cel Mare - pomnik w Kiszyniowie; autor: Dubasta; źródło: ru.wikipedia.org

Dziś rano w Kiszyniowie odbyły się oficjalne uroczystości w 507 rocznicę śmierci Stefana cel Mare. P. o. prezydenta kraju Marian Lupu wezwał wszystkie siły polityczne do jedności i wspólnej pracy dla dobra Mołdawii. „Mołdawia należy do naszych dzieci i wnuków, a my powinniśmy skupić się na tym, by zapewnić jej europejską przyszłość” – mówił pod pomnikiem św. Stefana Marian Lupu.

Słowa te brzmią niezwykle aktualnie w kontekście tego, co dzieje się wewnątrz koalicji. W ostatnim tygodniu M. Lupu zaprosił ambasadorów państw UE i USA na specjalne spotkanie, na którym przedstawił wewnętrzne problemy, z którymi boryka się rządzący Sojusz. Z kolei podczas telewizyjnej debaty poseł Partii Liberalno Demokratycznej V. Ionice zarzucił Partii Demokratycznej (której liderem jest M. Lupu) brak poparcia dla licznych reform, szczególnie dotyczących przedsiębiorstw mających monopol w sferach energetyki, telekomunikacji i eksportu metali. Lider Partii Liberalno Demokratycznej, mołdawski premier Vlad Filat, od dłuższego czasu krytykuje V. Plachotniuka, wiceprzewodniczącego parlamentu z ramienia Partii Demokratycznej, zarzucając mu chęć skorzystania na mołdawskiej prywatyzacji. Trzeci z koalicjantów M. Ghimpu (lider Partii Liberalnej) po raz kolejny naraził się swoim koalicjantom ostatnimi antyrosyjskimi wypowiedziami, w których wzywał, by Rosja uznała 28 czerwca dniem okupacji Besarabii przez ZSRR.

Stefan cel Mare uważany jest za największego bohatera mołdawskiej historii. Jego nazwę nosi najważniejsza ulica Kiszyniowa. Był twórcą potęgi Hospodarstwa Mołdawskiego. Za jego czasów (lata panowania: 1457-1504) Mołdawia przeżywała swój największy rozkwit terytorialny i kulturalny. Stefan cel Mare opierał się interesom Królestwa Węgier, Królestwa Polskiego, Hospodarstwa Wołoskiego oraz Imperium Osmańskiego, z których wszystkie dążyły do podporządkowania sobie mołdawskich ziem. Ostatecznie, po śmierci Stefana, Mołdawia popadła w zależność od Imperium Osmańskiego, pozostając do XIX wieku lennem tureckim.

Zobacz fragment filmu o Stefanie cel Mare (ro):

Źródła: Kommiersant, Moldpres, Unimedia, NEW

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY