Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: 10.07.2011 Z Kijowem do Europy pod rękę

Mołdawia i Ukraina podpisały deklarację o współpracy na drodze do integracji europejskiej. Kijów przedstawił również Mołdawii swoją koncepcję rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu. Te dwie kwestie od dawna uważano za doskonałe miejsce dla współpracy pomiędzy Mołdawią a Ukrainą – przez długi czas był to jednak potencjał niewykorzystany. Wygląda na to, że od uregulowania sporu granicznego na linii Kijów-Kiszyniów wyraźnie się ociepliło.

K. Hryszczenko, szef ukraińskiego MSZ; autor: PolandMFA źródło: flickr.com

K. Hryszczenko, szef ukraińskiego MSZ; autor: PolandMFA źródło: flickr.com

W ostatni czwartek i piątek z oficjalną wizytą w Mołdawii przebywał minister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko. Wizyta udowodniła, że po niedawnej decyzji o uregulowaniu sporu granicznego wokół wsi Palanka, Kijów i Kiszyniów gotowe są do podjęcia współpracy w kolejnych obszarach. Na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Iurie Leancą podpisano wspólną deklarację o współpracy na drodze do integracji europejskiej.

W oświadczeniu czytamy, iż oba kraje uznają integrację z Unią „za swój cel strategiczny”. Dlatego na zbliżającym się II Szczycie Partnerstwa Wschodniego, który pod koniec września odbędzie się w Warszawie „przedstawimy wspólnie nasze postulaty” – mówił na konferencji prasowej K. Hryszczenko. „Stanowisko Mołdawii i Ukrainy są bardzo zbliżone – wtórował I. Leanca – i na tej drodze będziemy wspierać siebie nawzajem”.

Podczas wizyty w Kiszyniowie wyszło na jaw, że na ostatnim spotkaniu w formacie „5+2” w Moskwie (rozmowy dot. pokojowego rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu z przedstawicielami Kiszyniowa i Tyraspola oraz OBWE, Rosji, Ukrainy, UE i USA) Kijów przedstawił swoją koncepcję rozwiązania konfliktu. Jednak K. Hryszczenko nie zgodził się przedstawić szczegółów ukraińskiej propozycji. Potwierdził natomiast, że rozmowy trwają z obiema stronami konfliktu.

Zdaniem eksperta mołdawskiego Instytutu Spraw Publicznych Oazu Nantoi, im większe zaangażowanie Kijowa w rozwiązania sporu nad Dniestrem, tym łatwiej będzie zażegnać ten konflikt. „Dlatego Kiszyniów powinien zrobić wszystko, by zainteresować Ukrainę rozwiązaniem tego sporu” – podkreślił Nantoi. Podczas swojej wizyty K. Hryszczenko spotkał się również z premierem Mołdawii V. Filatem, p. o. prezydenta M. Lupu, liderem opozycyjnej Partii Komunistycznej V. Voroninem oraz z przedstawicielami separatystycznej republiki Naddniestrze.

Wizyta K. Hryszczenki w Kiszyniowie, podpisana deklaracja i zaangażowanie Kijowa w rozwiązania sporu pomiędzy Kiszyniowem a Tyraspolem jest krokiem we właściwym kierunku. Każda inicjatywa, która wzmacnia przyjazne relacje pomiędzy poszczególnymi państwami Partnerstwa Wschodniego jest niezwykle cenna. Obu państwom zależy na tym, by podczas Szczytu w Warszawie padła obietnica członkostwa w UE. Nie ma wątpliwości, że nicjatywy takie jak ta, mogą jedynie być wsparciem w tych oczekiwaniach.

Źródła: Kommiersant, Moldpres

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY