Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 22.07.2011 Protesty piesze i samochodowe (+video)

Wraz ze wzrostem letnich temperatur opada entuzjazm uczestników środowych protestów. Nieoczekiwanie uaktywnili się kierowcy. Zdenerwowani kolejnymi podwyżkami cen paliwa, trąbili i paraliżowali ruch drogowy w Mińska.

W środę 20 lipca o godz. 19:00 odbyła się tradycyjna już akcja protestu zapoczątkowana w internetowych portalach społecznościowych (o charakterze i przebiegu protestów pisaliśmy szczegółowo w czerwcu). Tym razem ludzi chętnych do spacerowania i klaskania było mniej niż w ubiegłych tygodniach. Przez centrum Mińska przeszła stuosobowa grupa protestujących, a w innych miastach gromadziły się grupki liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Do protestów coraz lepiej przygotowują się organy siłowe. Główne place białoruskich miast są na czas akcji blokowane, a funkcjonariusze w cywilu wyłapują co aktywniejszych protestujących.

Ruch drogowy w centrum Mińska został zablokowany, źródło: photo.bymedia.net

W przeciwieństwie do względnie spokojnej środy, czwartkowy wieczór minął pod znakiem protestujących kierowców. Akcję „Benzyna stop” również zorganizowano w internecie jako odpowiedź na kolejną, piątą już w tym roku, podwyżkę cen paliw. Kierowcy umówili się na wolną jazdę i sygnały dźwiękowe. Służby drogowe nie chcąc dopuścić do eskalacji samochodowego protestu zamknęły ruch drogowy w centrum Mińska. Pomimo utrudnień, w czwartkowy wieczór o godzinie 19:00 kierowcy trąbili tam gdzie pozwolono im na jazdę. Po podobnych protestach w czerwcu, prezydent Aleksander Łukaszenka osobistą interwencją doprowadził do chwilowej obniżki cen paliw. Do wczorajszych protestów władze jeszcze się nie ustosunkowały.

Zobacz materiał filmowy Naszej Niwey z wczorajszych protestów:

Źródło: Radio Svaboda, Nasha Niva

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY