Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: 26.07.2011 UE będzie dążyć do zmiany kształtu Grupy Mińskiej?

Unia Europejska jest gotowa odgrywać aktywniejszą rolę w procesie rozwiązywania konfliktu o Górski Karabach. Jak informuje Stefan Fule, Komisarz ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa, dyskutowana jest również sprawa zmiany kształtu Grupy Mińskiej OBWE.

Stefan Fule odpowiada na pytania w Parlamencie Europejskim,autor: European Parliament, źródło: flickr.com

Bruksela ma zagwarantować wsparcie finansowe dla rozwiązania procesu pokojowego i rehabilitacji regionu konfliktu.
– Inwestujemy coraz więcej funduszy na budowę środków zaufania pomiędzy stronami konfliktów w Naddniestrzu oraz w Górskim Karabachu. Jest to jedynie pierwszy krok. Bruksela może w tej sprawie zrobić wiele, ze względu na Ministra Spraw Zagranicznych UE oraz gotowości do rozwiązania problemu – mówił  Fule w wywiadzie dla Radia Svoboda [en] (22.07.2011).

Zdaniem Komisarza, Unia jest gotowa odgrywać aktywniejszą rolę w rozwiązaniu konfliktów. W związku z tym dyskutowana jest zmiana kształtu tzw. Grupy Mińskiej OBWE, która jest odpowiedzialna za prowadzenie karabaskiego procesu pokojowego.
– Nie uważam, że mówimy o zastąpieniu jednego z członków Grupy. Myślę, że na tym etapie konfliktu, Grupa Mińska powinna stworzyć warunki dla większego zaangażowania UE – powiedział Fule.

Unia miałaby zapewnić „pakiet prawdziwej pomocy”, kiedy strony osiągną końcowe porozumienie. Składałaby się ona ze środków wzmacniających społeczny i ekonomiczny rozwój regonu ogarniętego konfliktem. Jeżeli zaistniałaby taka potrzeba, Unia mogłaby także odbudować infrastrukturę komunikacyjną pomiędzy różnymi regionami oraz państwami. Pomoc Unii miałaby również wzmocnić rolę społeczeństwa obywatelskiego oraz innych sił, które byłyby pomocne na drodze do pojednania.

Źródła: arminfo.info, armtown.com, news.az

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY