Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

UE: 26.07.2011 Wzmocnijmy trzeci sektor!

European Policy Centre opublikował tekst Agnieszki Łady pod tytułem „Towards a stronger role for civil society in the Eastern Partnership”. Wydana w serii „Policy brief” czterostronicowa publikacja nie jest ani analizą, ani raportem, ani artykułem, ale jej treść zdecydowanie zasługuję na uwagę zainteresowanych Partnerstwem Wschodnim i trzecim sektorem.

 

Dr Agnieszka Łada, źródło: www.ec.europa.eu

Dr Agnieszka Łada, źródło: www.ec.europa.eu

Publikacja [en] wydana jest w języku angielskim i składa się z trzech części zatytułowanych: Kontekst (Background), Stan gry (State of Play) i Perspektywy (Prospekts). Całość ma cztery strony i jest czymś w rodzaju podsumowania dwóch lat działania Partnerstwa Wschodniego (PW) w sferze społeczeństwa obywatelskiego.

Autorka postuluje znaczące wzmocnienie organizacji pozarządowych w krajach PW w wymiarze ekonomicznym, organizacyjnym i politycznym. NGOsy na obszarze PW, mimo zróżnicowania, są słabe. Decyduje o tym brak wystarczającej ochrony prawnej, organiczne możliwościami finansowe i organizacyjne oraz apatia samych społeczeństw, w których prowadzona jest działalność NGOsów. Jednocześnie, ze względy na charakter działalności, trzeci sektor pozostaje jednym z wiarygodniejszych aktorów na obszarze PW, z którym można prowadzić dialog.

W „Towards…” nakreślony został spory zbiór uwag i spostrzeżeń dotyczących polityki UE wobec organizacji pozarządowych z krajów Partnerstwa Wschodniego. Tekst jak znalazł dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, jakie oczekiwania należy formułować przed wrześniowym szczytem PW [pl] w Warszawie oraz listopadowym Forum Społeczeństwa Obywatelskiego PW [pl].

Cały tekst do przeczytania na w dziale Analizy.
Biogram autorki na stronie Instytutu Spraw Publicznych.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY