Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 04.08.2011 Barack Obama nie przyjedzie na Ukrainę

Prezydent USA nie zamierza w najbliższym czasie odwiedzić Ukrainę. Takiej odpowiedzi udzieliła amerykańska ambasada w Kijowie na publiczne zaproszenie Baracka Obamy przez prezydenta Janukowycza.

Wiktor Janukowycz i Barack Obama. Źródło: whitehouse.gov

Wiktor Janukowycz i Barack Obama. Źródło: whitehouse.gov

Prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz, zaprosił prezydenta USA, Baracka Obamę, do wizyty na Ukrainie składając mu życzenia z okazji 50-lecia jego urodzin. W odpowiedzi attaché prasowy ambasady USA  Kijowie, James Wolfe, uznał takie ewentualność za niemożliwą do spełnienia. Kolejna w tym tygodniu rezygnacja prezydenta supermocarstwa z przyjazdu na Ukrainie powinna stać się powodem do refleksji na temat kierunku ukraińskiej polityki zagranicznej.

Jeszcze w czerwcu ambasador USA, John Tefft, informował o toczących się rozmowach na temat ewentualnej wizyty Baracka Obamy na Ukrainie. Sam Janukowycz, składając wczoraj (03.08.2011) życzenia urodzinowe amerykańskiemu prezydentowi wykorzystał okazję by spróbować namówić go do przyjazdu do Kijowa „w dogodnym momencie”.

Wizyta prezydenta w tym momencie jest zupełnie niemożliwa – powiedział Wolfe. Dyplomata podkreśli jednocześnie, że nie może powiedzieć, kiedy taka wizyta może mieć miejsce, gdyż nie sposób przewidzieć decyzji prezydenta Obamy.

Dla prezydenta Janukowycza to już druga odmowa złożenia wizyty przez głowę supermocarstwa. W zeszłym tygodniu (31.07.2011) na Krym nie przybył prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, pomimo wcześniejszych zapowiedzi. Niechęć przywódców światowych potęg do odwiedzin w Kijowie powinien dać wiele do myślenia twórcom ukraińskiej polityki zagranicznej.

Źródło: Ukrainska Pravda, Ukraińskie Novyny

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY