Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Mołdawia: 06.08.2011 Bliżej do rozwiązania konfliktu o Naddniestrze?

Mołdawski wiceminister ds. reintegracji, Jewgen Karpow gościł rosyjskiego negocjatora zajmującego się konfliktem naddniestrzańskim, Siergieja Gubarewa. Politycy debatowali nad możliwościami zarzegnania konfliktu o Naddniestrze. Omawiano zagadnienia dotyczące aktualnego stanu negocjacji.

Spotkanie, źródło:gov.md

Spotkanie, źródło:gov.md

Jak podaje agencja Moldpress, wiceminister ds. reintegracji Mołdawii Jewgen Karpow zadeklarował, że Kiszyniów chce natychmiastowego wznowienia formalnych negocjacji dążących do rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu w formacie „5 +2” (Mołdawia, Naddniestrze, Rosja, Ukraina, OBWE oraz, w charakterze obserwatorów, UE i USA). Deklarowanym celem Mołdawskich urzędników jest jak najszybsze rozwiązywanie konfliktu z Tyraspolem. Zgodnie z deklaracją wicepremiera rząd chce wznowienia ruchu kolejowego, ustalenia zasad eksportu i importu towarów a także przywrócenia bezpośredniego połączenia telefonicznego z terytorium znajdującym się po drugiej stronie Dniestru.

Siergiej Gubarew potwierdził, że jego kraj jako pośrednik w procesie negocjacji, w ​​dalszym ciągu wspierać będzie ideę wznowienie rozmów noralizujących sytuację.  
Dyplomata potwierdził, że  ze strony Rosji zostały już podjęte działania na rzecz wsparcia handlu i spraw gospodarczych na linii Kiszyniów Tyraspol. Jako negocjator zapowiedział, że przyłoży starań do wsparcia humanitarnego i politycznego procesu rozwoju Naddniestrzu.
Urzędnicy zgodzili się utrzymać stały dialog ze sobą, aby sprawnie koordynować przyszłe działania. 

 

Źródło: Moldpress

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY