Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: 10.08.2011 Soczi w centrum zainteresowania Erywania

Armeńskie media swoją uwagę skupiły na Soczijskim spotkaniu prezydentów Rosji i Azerbejdżanu. Głównym tematem rozmów była kwestia konfliktu o Górski Karabach. Prezydent Dmitrij Miedwiediew jest w tej sprawie mediatorem pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem. Analogiczne potkanie prezydentów Rosji i Armenii już 12 sierpnia.

Od lewej: Ilham Alijew  i Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania w Soczi, źródło: kremlin.ru

Od lewej: Ilham Alijew i Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania w Soczi, źródło: kremlin.ru

Prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, który podjął się roli negocjatora w sprawie Górskiego Karabachu, ma nie lada orzech do zgryzienia. Zwaśnione południowo – kaukaskie kraje, Armenia i Azerbejdżan, pomimo międzynarodowych nacisków, nie mogą dojść do porozumienia. Strategia spotkań trójstronnych, jak dowiodło tego spotkanie w Kazaniu, zawiodła. Rosyjski prezydent podjął zatem próbę oddzielnych spotkań ze stronami konfliktu.
Prezydent Azerbejżanu, Ilham Alijew, został zaproszony na rozmowy w cztery oczy do rosyjskiego zimowego kurortu – Soczi. Wśród tematów dotyczących relacji sąsiedzkich, spraw współpracy gospodarczej omówiono także sprawę konfliktu w Górskim Karabachu.
W oświadczeniu dla mediów Dmitrij Miedwiediew: – Dialog między naszymi krajami funkcjonuje bardzo dobrze. Ale, oczywiście, są kwestie, które wymagają konsultacji lub wyjaśnienia stanowiska partnera.
Prezydent Azerbejdżanu podziękował gospodarzowi spotkania za jego wkład w proces pokojowy pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią.

Armeńskie media relacjonując spotkanie w Soczi przytaczają wypowiedź rosyjskiego publicysty i analityka, Aleksieja Własowa. Przyrównał on rosyjskie negocjacje z Azerbejdżanem do niestabilnej sytuacji na rynku międzynarodowym. Własow sugeruje przy tym, aby z komentarzami na temat negocjacji poczekać do spotkania Miedwiediew – Sarkisjan.
Spotkanie Dmitrija Miedwiediewa i prezydenta Armenii, Serża Sarkisjana, odbedzie się 12 sierpnia w stolicy Kazachstanu – Astanie, przy okazji szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (CSTO).

Źródła: ITAR-TASS, PanArmenian, Kremlin, News.Az, Eastbook

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY