Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

UE: 16.08.2011 Partnerstwo Wschodnie w sztukach performatywnych

W dniach 5 – 9 października w Krakowie odbędzie się spotkanie założycielskie Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych.

Logo EEPAP

Logo EEPAP

Wschodnioeuropejska Platforma Sztuk Performatywnych (ang. East European Performing Arts Platform – EEPAP)  to narzędzie międzynarodowej wymiany dla twórców i kuratorów sztuk performatywnych (głównie tańca i teatru) z Europy Środkowej i Wschodniej. Brak wiedzy o sobie nawzajem, brak możliwości podróżowania, biurokracja i europocentryzm to główne bolączki artystów regionu jednoczące ich przy wspólnym przedsięwzięciu. Jak powiedziała Marta Keil – koordynatorka projektu z ramienia Instytutu Adama Mickiewicza w rozmowie dla „Dwutygodnika” [pl]:

– Jednym z podstawowych celów projektu jest […] próba zmiany optyki. Po zmianach systemowych  zapatrzeni jesteśmy w kraje, w których występuje największa koncentracja kapitału, gdzie działa najwięcej fundacji a możliwości finansowania projektów są znacznie większe; to nie koniecznie przekłada się na jakość tych produkcji, artystyczny poziom w sztuce. […]  Ważne jest, żeby się przekonać, że w jakichś egzotycznych, pozaszengeńskich krajach są ludzie, którzy poza oficjalnym, folklorystyczno-akademickim nurtem, robią świetne rzeczy. I że bez względu na to, gdzie żyją, zależy im na mniej więcej podobnych sprawach. Umożliwić im spotkanie i zaproponować narzędzia, które pozwolą nie walczyć samotnie – to nasz cel.

W projekcie biorą udział artyści z nowych krajów członkowskich, PW oraz Macedonii, Serbii, Chorwacji, Kosowa, Bośni i Hercegowiny. EEPAP jest koordynowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Polskiej Prezydencji. Spotkanie założycielskie EEPAP odbędzie się w ramach 36 Krakowskich Reminiscencji Teatralnych (KRT) będącego punktem programu kulturalnego Polskiej Prezydencji. Rangę spotkania założycielskiego EEPAP podniesie dodatkowo zjazd plenarny International Network for Contemporary Performing Arts towarzyszący KRT. Organizatorem całego wydarzenia jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródła: IAM, Karnet, Narodowy Instytut AudiowizualnyStrona Kultury.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY