Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 18.08.2011 „Rosja potrzebowała prorosyjskiego przywódcy na Ukrainie”

Bohaterowie Pomarańczowej Rewolucji, Wiktor Juszczenko i Julia Tymoszenko, znów stanęli obok siebie. Tym razem jako wrogowie w związku z zeznaniami byłego prezydenta w procesie przeciwko byłej premier.

Były prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko złożył wczoraj (17.08.2011) zeznania w sprawie okoliczności podpisania przez Julię Tymoszenko umowy gazowej z Rosją w 2009 roku. Juszczenko, znoszący zimne spojrzenie byłej sojuszniczki, zasugerował wysokiemu sądowi, że niekorzystny dla Ukrainy kontrakt był polityczną ceną za poparcie Moskwy dla Tymoszenko w wyborach prezydenckich w 2010 r. – Rosja potrzebowała prorosyjskiego przywódcy na Ukrainie – oznajmił Juszczenko. – Umowę z 19 stycznia 2009 r. nie sposób wyjaśnić z ekonomicznego punktu widzenia. Nie znajdziecie ku temu argumentów – podkreślił Juszczenko.

Były prezydent dodał również, że premier Rosji, Władimir Putin, proponował niższą cenę za gaz stronie ukraińskiej:  – Cytuje słowa Putina: „osobiście zaproponowałem pani premier Ukrainy: proszę przyjechać i podpisać kontrakt po 250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu, a my damy wam prawo reeksportu”. Według Juszczenki, była premier odmówiła, co było – punktem zwrotnym w negocjacjach. Były prezydent uznał za konieczne wezwanie w roli świadków premiera Rosji, Władimira Putina i szefa Gazpromu, Aleksieja Millera w celu wyjaśnienia okoliczności wynegocjowania umowy.

Julia Tymoszenko, poproszona przez sąd o ustosunkowanie się do wypowiedzi byłego prezydenta, niespodziewanie nie skorzystała z tego prawa. – Teraz nie chcę zadawać pytań Wiktorowi Juszczence, ponieważ nie chcę, by w tym sądzie dokonano rozprawy nad Pomarańczową Rewolucją. Nie chcę, by tutaj wyjaśniano stosunki między prezydentem i premierem, którzy doszli do władzy dzięki poparciu narodu. (…) Jedno co chcę powiedzieć, to że to, co powiedział Wiktor Andriejewicz, jest sprawą jego sumienia. Bóg go za to osądzi, nie ja. – zakończyła teatralnie Julia Władimirowna.

Zobacz relacje z zeznań Wiktora Juszczenki w sprawie Julii Tymoszenko [ru]:

Zobacz relacje z zeznań Wiktora Juszczenki w sprawie Julii Tymoszenko [ua]:

httpv://www.youtube.com/watch?v=flywoilpDqQ&feature=channel_video_title

Zobacz konferencję prasową Wiktora Juszczenki po zeznaniach w sądzie [ua]:

httpv://www.youtube.com/watch?v=M-xmFhv_3J8&feature=channel_video_title

Źródła: Radio Svoboda [1], [2], [3], Korrespondent [1], [2], [3], Kyiv Post [1], [2], [3], [4], [5] [6], [7], Ukrainska Pravda, ZN.UA, UNIAN, Kommersant

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY