Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Święta Góra Grabarka – fotograficzna pielgrzymka

Położona nieopodal Siemiatycz w województwie podlaskim wieś Grabarka jest sławnym na całą Polskę miejscem pielgrzymek wyznawców Kościoła Prawosławnego. Zgodnie z tradycją, sięgającą ponad 300 lat, wierni co roku w dniach 18-19 sierpnia  przybywają na świętą górę w święto Przemienienia Pańskiego. Pod względem znaczenia, w historycznych źródłach pisanych, Grabarka wielokrotnie jest porównywana do Jasnej Góry w Częstochowie.

Przemienienie Pańskie

Przemienienie Pańskie, opisane w Biblii przez ewangelistów Mateusza, Marka i Łukasza, nawiązuje do spotkania Jezusa na górze Tabor z jego apostołami: Piotrem, Jakubem i Janem. Według Nowego Testamentu Jezus ukazał się swoim uczniom w pełni chwały rozmawiając z Eliaszem.

Przemienienie Pańskie na Wschodzie obchodzone jest już w VI w., w Polsce od XI w. W kalendarzu świąt i obrzędów religijnych była jednym z najważniejszych świąt. Przemienienie to nie tylko pamiątka przeobrażenia i zmartwychwstania, ale również wezwanie Chrystusa dla jego uczniów do przemiany duchowej.

 

Przemienienie Pańskie, autor: Anna Woźniak

Przemienienie Pańskie, autor: Anna Woźniak

[nggallery id=”31″]

Święte źródełko

Usytuowane u podnóża Świętej Góry źródło zasłynęło w historii wieloma cudownymi uleczeniami. Pierwszym i największym było uratowanie miejscowej ludności przed panującą epidemią, prawdopodobnie cholery.
Do dziś kultywowana jest przez wiernych tradycja obmywania ciała zwilżoną w strumyku chusteczką. Chusteczkę pielgrzymi porzucają nad brzegiem, symbolicznie pozostawiają tu przyczynę swoich dolegliwości i chorób.

 

Święte źródełko, autor: Anna Woźniak

Święte źródełko, autor: Anna Woźniak

[nggallery id=”26″]

Krzyże pielgrzymów

Pielgrzymi, poprzez udział w procesji na Świętą Górę, pragną oczyścić swą duszę i uzyskać odpuszczenie grzechów. Cześć z nich niesie ze sobą krzyże wotywne, które po poświęceniu pozostają na Górze. W ciągu odbywanych co roku od przeszło 300 lat uroczystościach na wzgórzu zostało złożonych kilka tysięcy drewnianych krzyży będących świadectwem ofiary złożonej przez pątników.  Na każdym z nich zapisana jest intencja i modlitwa skierowana do Boga. Szacuje się, że liczba  krzyży przekracza już 10 tys.

 

Krzyże pielgrzymów, autor: Anna Woźniak

Krzyże pielgrzymów, autor: Anna Woźniak

[nggallery id=”30″]

W celu uzyskania więcej informacji o Święcie Przemienienia Pańskiego i Świętej Górze, zapraszamy do odwiedzenia strony

Podziękowania:
Dziękuje bardzo Kancelarii Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski, za możliwość dokumentacji fotograficznej uroczystości Klasztornych na Grabarce w dniach 18/19 sierpnia 2011 r.

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY