Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: 30.08.2011 Gruzińskie wina wrócą do Rosji

Od 2006 roku nie można w Rosji legalnie kupić gruzińskiego wina. Przekonanie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa o rzekomym wpływie przemysłu winiarskiego na spadek alkoholizmu w Rosji przyczyni się jednak do zniesienia embarga na gruzińskie wina. 

Rozwój sektora winiarskiego jest niezwykle ważny, ponieważ  wpływa na spadek alkoholizmu – powiedział 30 sierpnia prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew. Z końcem sierpnia w Rosji wchodzi w życie dekret na mocy którego sklepy w Moskwie nie będą mogły pomiędzy godziną 22 a 10 rano sprzedawać napojów zawierających powyżej 15 % alkoholu. Zakaz nie dotyczy zatem sprzedaży wina i piwa.

Po weekendowych naradach szefowa rosyjskich służb sanitarnych – Gennadija Onyszczenka, oświadczyła, że zapadła pozytywna decyzja w kwestii importu gruzińskich win do Rosji. – Rosja dopuści nasze wina na równi z europejskimi i południowoamerykańskiemi – powiedział w wywiadzie dla gazety „Wiedomosti”  Kacha Kukawa, tbiliski radny i członek gruzińskiego stowarzyszenia producentów wina. Jego zdaniem rosyjska decyzja z 2006 r. o zakazie importu win miała charakter czysto polityczny. Embargo nałożone na całą gałąź gruzińskiego przemysłu spożywczego spowodowało ogromny spadek gruzińskiego eksportu do Rosji. Jeszcze w 2006 r. roczna sprzedaż gruzińskich win w Rosji wynosiła ponad 330 mln litrów. Szacuje się, że na decyzji rosyjskiego rządu gospodarka gruzińska straciła około $ 35-40 mln.

Gruzja jest najstarszym regionem winiarskim świata. Tradycja wyrobu wina obecna jest tam od 8000 lat. W kraju produkuje się 500 lokalnych gatunków trunków z winorośli.

Źródła: RPdecanter

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY