Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Prezydent Janukowycz nie będzie tolerował poniżania ze strony Rosji

Podczas jubileuszowego szczytu państw WNP w Tadżykistan prezydent Wiktor Janukowycz otwarcie oskarżył Rosję o wywieranie nacisków w toku rozmów na temat renegocjacji umowy gazowej z Ukrainą. Ukraiński przywódca oświadczył, że jakakolwiek presja na Ukrainę w sprawach gazu jest niedopuszczalna.

Prezydent Janukowycz i Miedwiediew, źródło: kremlin.ru

Prezydent Janukowycz i Miedwiediew, źródło: kremlin.ru

Prezydent Ukrainy, uczestniczący w sobotę (03.09.2011) w jubileuszowym szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw w Duszanbe z okazji 20-lecia powstania tej organizacji, uznał za niedopuszczalne wywieranie presji przez Rosję na zmianę stanowiska Ukrainy w sprawach renegocjacji umowy gazowej. Wypowiedź ukraińskiego przywódcy stanowi kolejną odsłonę rosyjsko-ukraińskiego sporu na temat ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy.

Jakakolwiek presja w tych sprawach – jest dla nas upokarzająca. I my nie pozwolimy, żeby w ten sposób z nami rozmawiano. (…) Najpierw podstawili nas pod ścianą, a potem zaczęli dyktować warunki. To poniżające nie tylko dla mnie osobiście, ale również dla mojego państwa i ja nie mogę do tego dopuścić – oświadczył prezydent Janukowycz. Wcześniej ukraińska głowa państwa ogłosiła, że o jakimkolwiek połączeniu ukraińskiej spółki paliwowej Naftohazu z rosyjskim Gazpromem, co było jednym z warunków obniżenia ceny za gaz przez Rosję, mowy być nie może.

Zobacz wypowiedź ukraińskiego prezydenta na szczycie w Duszanbe (jęz. ukr.):

httpv://www.youtube.com/watch?v=x28K2ftYlhg&feature=channel_video_title

httpv://www.youtube.com/watch?v=RG4U-EuCJFg&feature=channel_video_title

Wcześniej, w piątek (02.09.2011) premier Ukrainy Mykoła Azarow zapowiedział restrukturyzację Naftohazu. W miejsce państwowego monopolisty ma powstać kilka spółek. – Powstanie oddzielna firma zajmująca się wydobyciem oraz firma, która zajmie się tranzytem gazu. W związku z tym trzeba będzie zmienić istniejące porozumienia (z Gazpromem), ponieważ pojawi się nowy podmiot gospodarczy – oświadczył ukraiński premier. Ukraińskie władze mają nadzieję, że doprowadzi to do zmiany obowiązujących kontraktów gazowych z Rosją, ocenianych w Kijowie jako niekorzystne.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ustami swojej rzeczniczki prasowej Natalii Timakowej, odpowiedział, że rosyjska strona oczekuje, iż – ukraińscy partnerzy będą w pełni i zgodnie z umową stosować się do obowiązków wynikających z kontraktu, włączając w to uzgodnioną cenę dostaw gazu, nawet w sytuacji reorganizacji ukraińskiego Naftohazu. (…) Uważamy za niedopuszczalne manipulacje procedurą reorganizacji w celu uzasadnienia jednostronnego wypowiedzenia istniejącej umowy. Wszelkie wewnętrzne decyzje Ukrainy nie powinny wpływać na wykonywanie międzynarodowych zobowiązań.

Zobacz relację w ukraińskiej telewizji (jęz. ukr):

httpv://www.youtube.com/watch?v=qwX9Bm91tz8

Zobacz relację w rosyjskiej telewizji (jęz. ros.):

httpv://www.youtube.com/watch?v=lc7iyVxRptE

Źródła: BBC [1], [2], Kyivpost [1], [2], Ukrainska Pravda [1], [2], Interfaks-Ukraina [1], [2], Kommersant-Ukraina, SAN

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY