Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: Filip Lefort z wizytą w Erywaniu

Kurtuazyjne powitania i obietnice współpracy przywitały w Erywaniu Filipa Leforta, nowego wysokiego przedstawiciela UE na Kaukaz Południowy. Ze strony armeńskich władz pan Lefort usłyszał nawet poważną obietnicę – konflikt w Górski Karabach zakończy się pokojowo. 

Od lewej: Filip Fefort i Serż Sarkisjan, źródło: president.am

Od lewej: Filip Fefort i Serż Sarkisjan, źródło: president.am

Filip Lefort – nowy wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej na Kaukaz Południowy gościł dziś (07.09.2011) w stolicy Armenii. Francuski delegat miał okazję spotkać się m.in. z prezydentem Serżem Sarkisjanem i ministrem spraw zagranicznych Edwardem Nalbandianem.

Wizyta przyniosła delegatowi kurtuazyjne deklaracje ze strony prezydenta Serża Sarkisjana. Prezydent przekonywał o swojej chęci reformowania kraju i zbliżenia się Armenii do jakości politycznej Unii Europejskiej.

Znacznie ciekawiej wyglądają rezultaty spotkania Filipa Leforta z armeńskim ministrem spraw zagranicznych Edwardem Nalbandianem. Przed wspólną konferencją prasową politycy w zaciszu gabinetu ministra rozmawiali na temat zacieśniania współpracy UE i Armenii w kontekście rozwoju Programu Partnerstwa Wschodniego (PW). Omówiono również szanse na przyspieszenie procesu podpisania przez Armenię Umowy Stowarzyszeniowej dzięki prognozowanym efektom zbliżającego się szczytu PW w Warszawie.

Podczas wspólnej konferencji prasowej ministra Edwarda Nalbandiana i Filipa Leforta nie mogło zabraknąć tematu Górskiego Karabachu. Szef armeńskiego MSZ akcentował przy tej okazji, że jedyna dopuszczalna przez niego droga rozwiązania konfliktu to negocjacje i porozumienia pokojowe.

Przedstawiciel UE przekonywał o roli Południowego Kaukazu jako pomosut lądowego między Europą a regionem Azji i Pacyfiku, który w jego oczach jest nie tylko strefą tranzytową, ale pasem unikalnej różnorodności kulturowej.

Filip Lefotr, były ambasador Francji w Gruzji, będzie pełnić  stanowisko wysokiego przedstawiciela UE na Kaukazie Południowym przez najbliższe 5 lat.

Źródła: news.am, PanArmenian , KavkazUzel, president.am

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY