Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Przyspieszenie procesu w sprawie Julii Tymoszenko po szczycie w Sopocie

W minioną sobotę w Sopocie odbył się nieformalny szczyt ministrów spraw zagranicznych państw-członków Unii Europejskiej. Szefowie dyplomacji krajów UE zgodzili się na temat kontynuowania rozmów o zacieśnianiu współpracy z Ukrainą, ale pod warunkiem „pozytywnego rozwiązania sprawy Julii Tymoszenko”. Wyrok w sprawie byłej premier jest spodziewany już w przyszłym tygodniu.

Julia Tymoszenko. Źródło: tymoshenko.ua

Julia Tymoszenko. Źródło: tymoshenko.ua

Opozycja ukraińska, a w szczególności była premier Julia Tymoszenko, mówi bardzo wyraźnie, aby tych negocjacji nie czynić zakładnikiem sytuacji politycznej w Kijowie. A więc tutaj jesteśmy zgodni z opozycją: dopóki nie nastąpiły jeszcze drastyczne fakty, negocjacje mogą się toczyć dalej – powiedział w miniona sobotę (03.09.2011) szef polskiego MSZ Radosław Sikorski podczas nieformalnego szczytu ministrów spraw zagranicznych państw Unii. Spotkanie odbyło się pod przewodnictwem Wysokiej Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton.

Uzależnienie kontynuowania negocjacji z Kijowem od przebiegu procesu liderki opozycji Julii Tymoszenko jest wynikiem nacisków służb dyplomatycznych Paryża. Szef francuskiego MSZ Alian Juppe oświadczył na konferencji prasowej: – Z naszego punktu widzenia, który jest punktem widzenia większości, sfinalizowanie porozumienia nie będzie mogło nastąpić, o ile przypadek Julii Tymoszenko nie zostanie pozytywnie rozwiązany. Sprecyzował przy tym, że „pozytywne rozwiązanie” oznacza sprawiedliwy proces, który oczyści byłą premier z nieuzasadnionych zarzutów.

Dziś (08.09.2011), niejako w odpowiedzi na te postulaty, Pieczerski Sąd Rejonowy w Kijowie zakończył dochodzenie sądowe w sprawie Tymoszenko. – Przeanalizowane zostały wszystkie wnioski złożone przed sądem dotyczące postępowania sądowego – ogłosił prowadzący proces byłej premier sędzia Rodion Kirejew. Oznacza to, że przewód procesowy wkroczył w ostatnią fazę – po wysłuchaniu stron sędzia wyda wyrok. Sama oskarżona zna już wynik rozprawy: – Wiem, że dostał pan zadanie ogłoszenia wyroku w dniach 15-16 września i ma pan uznać mnie za winną – oświadczyła była premier zwracając się do sędziego.

Zobacz relacje w ukraińskiej telewizji [ua]:

httpv://www.youtube.com/watch?v=E1ppYhrDy9Q&feature=relmfu

Źródło: Korrespondent [1], [2], Radio Svoboda, Ukrainska Pravda [1], [2], Itar-Tass, KyivPost, Interfax-Ukraina, Rzeczpospolita [1], [2],

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY