Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: Pomoc gospodarcza nie tylko z Europy

Pejzaż gospodarczy Armenii nie jest szczególnie malowniczy. Ubogie złoża mineralne, brak dostępu do morza, wysokie góry, uśpione wulkany i stale nierozwiązany konflikt z Azerbejdżanem nie wróżą Ormianom rozkwitu przemysłowego eldorado. Lokalna sytuacja sprowadza się do konieczności korzystania z pomocy międzynarodowej.

Bawiące się na placu zabaw zbudowanym za pieniądze z USAID, źródło: USAID.gov

Dzieci bawiące się na placu zabaw zbudowanym za pieniądze z USAID, źródło: USAID.gov

Armenia od początku swojego zaistnienia jako niepodległe państwo korzysta z pomocy międzynarodowej. Z połową września br. ruszyła kolejna transza pomocy z  amerykańskiej USAID. Południowo-kaukaskie państwo korzysta z tego źródła już od 20 lat. Amerykańska pomoc dla Armenii skupia się przede wszystkim na wspieraniu rozwoju demokracji, ochronie zdrowia, rozwijaniu terenów najuboższych i modernizacji przemysłu.  W ciągu minionych 20 lat USA przekazały Armenii blisko miliard dolarów bezzwrotnej pomocy.

Obecna, nowa amerykańska transza na lata 2010-2014 opiewa na 50 milionów dolarów. Te pieniądze mają zapewnić Armenii ułatwienie reformy zdrowia, a także wesprzeć miejscowy rozwój gospodarczy.
Dla porównania europejskie środki, kierowane do Armenii z Unii Europejskiej w ramach Programu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa na lata 2007-2013 to prawie 154 mln euro.

Europejskie zaangażowanie, jest niezaprzeczalne. Zarówno pod względem intensywności jak i nowoczesności formuły. Nadchodzące dziesięciolecia pokażą jednak czy Stary Kontynent wytrzyma, w swojej idei modernizacji i wspieraniu biedniejszych regionów, tak długą próbę czasu i finansów jak stary, poczciwy Wujek Sam.

Źródła: ENPI,USAID ,Times.am

 

 

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY