Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Oskarżony o zamach w metrze nie przyznaje się do winy (+ video)

Dziś szósty dzień rozprawy sądowej w sprawie zamachu w Mińsku. Oskarżony Władisław Kowaliow nie przyznaje się do winy. 11 kwietnia 2011 r. wskutek eksplozji na centralnej stacji metra zginęło 15 osób, a setki zostało rannych.

W wyniku zamachu zginęło 15 osób, autor: Anton Motolko, źródło: toxaby.livejournal.com

O organizację zamachu na stacji „Kastrycznickaja” oskarżono dwóch młodych mieszkańców Witebska. Władisław Kowaliow i Dmitrij Konowalow to koledzy ze szkolnej ławy, przed zamachem pracowali razem w fabryce produkującej części zamienne do ciągników. Zostali zidentyfikowani i zatrzymani w niespełna tydzień po eksplozji. Przez kolejne miesiące oskarżeni byli intensywnie przesłuchiwani przez prokuraturę. Obaj przyznali się do zorganizowania zamachu.

Podczas wczorajszej rozprawy, Władisław Kowaliow przyznał, że do wcześniejszych zeznań zmusili go funkcjonariusze milicji. Oskarżony odżegnywał się od organizacji zamachu, a jako jedynego sprawcę wskazywał Dmitrija Konowalowa. Kowaliew zeznawał na temat pirotechnicznych umiejętności Konowalowa, który rzekomo już w czasach szkolnych konstruował materiały wybuchowe w piwnicy swojego domu.

Oskarżonym o terroryzm grozi kara śmierci. Matka Władisława Kowaliowa za pomocą popularnego portalu Tut.by zwróciła się do białoruskiego społeczeństwa o zbiórkę podpisów celem doprowadzenia do zniesienia kary śmierci za pomocą referendum. Według białoruskiego prawa, do referendum można przeprowadzić poprzez zbiórkę 450 tyś. podpisów w danej sprawie. Matka Kowaliowa podkreśliła, że referendum w sprawie zniesienia kary śmierci jest pomysłem osoby poszkodowanej w zamachu.

 

Zobacz apel matki Władisława Kowaliowa (jęz. ros.):

Materiał z rozprawy sądowej:

Stacja „Kastrycznickaja” po wybuchu:

ŹródłoBeltaTut.byBelaruski PartizanRadio Svaboda

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY