Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Trochę bliżej do Unii Europejskiej

Negocjacje umowy stowarzyszeniowej należy oprzeć na zapewnieniu, że europejska perspektywa, w tym art. 49 Traktatu o UE (…) stanowi siłę napędową dla reform oraz katalizator społecznego wsparcia dla nich – napisał Parlament Europejski w rezolucji, którą przyjęto zdecydowaną większością głosów na posiedzeniu w Strasburgu 15 września. Jest to niezwykle ważny gest, który może być początkiem nadania nowego kierunku europejskiej polityki wschodniej.

Parlament Europejski, Strasburg; autor: JLogan; źródło: wikipedia.org

Parlament Europejski, Strasburg; autor: JLogan; źródło: en.wikipedia.org

15 września Parlament Europejski przyjął rezolucję poświęconą Mołdawii, w której po raz pierwszy została zarysowana perspektywa członkostwa tego kraju w UE. Europejska perspektywa, w tym art. 49 Traktatu o UE (artykuł ten mówi o członkostwie w UE) stanowi siłę napędową dla reform i katalizator społecznego wsparcia dla nich – zapisano w pierwszym punkcie rezolucji. Choć tekst ten ma charakter jedynie rekomendacji dla Rady, Komisji i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, to jednak ma wymiar symboliczny. Do niedawna na takie słowa mogli pozwolić sobie przedstawiciele państw, które mocno angażowały się we wschodnią politykę UE, jak np. Polska czy Węgry. Nikt z unijnych przedstawicieli nie mógł i nie chciał pozwolić sobie na tego typu obietnice. Dlatego deklaracja ta nabiera innego charakteru, gdyż zostaje złożona przez unijną instytucję. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek mówił po przyjęciu rezolucji, że ma ona stanowić zachętę do wdrażania reform i dalszego podążania obraną przez mołdawskie władze drogą zbliżania się do Europy.

Na dwa tygodnie przed warszawskim szczytem Partnerstwa Wschodniego Parlament Europejski zdecydował się zarysować perspektywę członkostwa dla jednego z krajów objętych tą unijną inicjatywą. Kilka miesięcy wcześniej, co prawda nieco subtelniej, o europejskiej perspektywie Ukrainy mówił przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Podczas wykładu na Uniwersytecie Szewczenki, przewodniczący Barroso mówił, że umowa stowarzyszeniowa, którą Bruksela negocjuje z Ukrainą oparta jest o te same wartości, na podstawie których kraj europejski – zgodnie z art. 49 Traktatu o UE – może ubiegać się o członkostwo w UE. Obie deklaracje, choć nie niosą fundamentalnej zmiany, to jednak stanowią pewne novum mówienia o krajach PW na poziomie unijnym. Do niedawna trudno było to sobie wyobrazić. W rezolucji Parlamentu Europejskiego słusznie zaznaczono, że perspektywa członkostwa stanowi bodziec do reform i zmian, które zwykle są kosztowne i bolesne. Często nazbyt, by robić je dla nich samych. Dlatego zarysowanie wyraźnej perspektywy członkostwa, jako celu dla którego warto dokonywać zmian jest najlepszą drogą do budowania prawdziwego partnerstwa na wschodzie.

Źródła: Interlic, Parlament Europejski

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY