Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: EURONEST – doskonałe miejsce na kłótnie

Azerbejdżański parlamentarzysta, Asim Mollazade zapowiedział, że na następnej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST, delegacja azerbejdżańska, będzie chciała przedyskutować ostatnie przemówienie przed ONZ prezydenta Armenii, Serża Sakrisjana. Wielostronny wymiar Partnerstwa Wschodniego czeka prawdopodobnie częściowy paraliż ze względu na spory azerbejdżańsko-ormiańskie.

Budynek ONZ, autor: Ashitakka, źródło: flicker.com

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Serż Sarkisjan nie powiedział niczego nowego. Zapewniał o tym, że pokojowe rozwiązanie problemu Górskiego Karabachu jest priorytetem Armenii, jej obywateli i wszystkich Ormian na całym świecie. Podkreślił, że Azerbejdżan w swojej polityce ucieka do groźby użycia siły przez co torpeduje negocjacje pomiędzy stronami konfliktu. Asim Mollazade jest jednak przekonany, że to Ormianom zależy aby negocjacje dotyczące Górskiego Karabachu były prowadzone w nieskończoność w celu utrzymania staus-quo, czyli teoretycznej niezależności spornego terytorium, a praktycznie kontrolowanego przez Armenię.

Przemówienie Prezydenta Armenii nie było przełomowym, ani nie różniło się niczym od poprzednich tego typu. Mając w pamięci kompromitację inauguracyjnego posiedzenia EURONESTu, dodawanie do agendy rozważań, na temat tekstu przemówienia nie wniesie nic nowego w rozwój instytucji a jedynie zablokuje rodzące się w bólach próby dialogu regionalnego.

Członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST otrzymują częściowy zwrot kosztów na podróż na sesję parlamentarną oraz za uczestnictwo w szczytach krajowych z Unią Europejską. W ten sposób, zgromadzenia EURONESTu będą doskonałym miejscem na kłótnie w dodatku refundowane przez Bruskelę.

Źródła: regnum.ru, eastbook.eu [I], [II]

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY