Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: Na szczyt Partnerstwa Wschodniego przez Paryż do Warszawy

W drodze do Warszawy na szczyt Partnerstwa Wschodniego, który rozpoczyna się w 29 września 2011 r.,  prezydent Armenii skorzystał z okazji i odwiedził prezydenta Francji w Paryżu.

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan witany z honorami we Francji, źródło: www.president.am

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan witany z honorami we Francji, źródło: www.president.am

Prezydent Armenii, Serż Sarkisjan, pomiędzy wizytami w USA i Polsce, odwiedził w Paryżu prezydenta Francji. Wizyta ormiańskiego przywódcy nie może dziwić, wszak Francja jest drugim co do wielkości (po Rosji) inwestorem w Armenii.

– Francja nie ogranicza się do wkładu finansowego, ale zależy jej także na wprowadzeniu nowych programów gospodarczychpowiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy podczas spotkania ze swoim armeńskim odpowiednikiem.

Prezydent Armenii wyraził wdzięczność za serdeczne przyjęcie i podziękował gospodarzowi za zaproszenie do Francji w momencie, gdy Armenia obchodzi 20.rocznicę niepodległości. Jednocześnie Sarkisjan ogłosił, że Erywań jest zainteresowany pogłębianiem stosunków z Francją. – Jesteśmy dumni z przyjaźni z Francją – podkreślił armeński przywódca.

Podczas roboczego lunchu obaj przywódcy omówili kwestie współpracy w dziedzinie energetyki, infrastruktury, edukacji i kultury. Obie strony poruszyły również kwestie konfliktu w Górskim Karabachu będącego stałym punktem rozmów Armenii i państw zaangażowanych w proces pokojowy na tym obszarze.

W Paryżu prezydent Serż Sarkisjan wziął także udział w koncercie światowej sławy piosenkarza ormiańskiego pochodzenia, Charlesa Asnavoura.

Armenia zwyczajowo posiada bardzo dobre relacje z Francją. Zawdzięcza to przede wszystkim licznej ormiańskiej diasporze nad Sekwaną. Ponadto oba kraje zbliżają ze sobą dobre kontakty gospodarcze i pozytywny bilans wymiany handlowej.

źródło:President, Eastbook.eu, Arka

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY