Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: Julia Tymoszenko – męczenniczka za integrację europejską?

Julia Tymoszenko to niesamowicie skuteczna polityk. Jej potężne lobby w Unii Europejskiej potrafi narobić prezydentowi Janukowyczowi kłopotów. Dziś „Żelazna Julia” kreuje się na męczenniczkę europejskiej Ukrainy. Czy ta taktyka przyniesie jej zwycięstwo?

Julia Tymoszenko, autor: Seherr, źródło: commons.wikimedia.org

Julia Tymoszenko, autor: Seherr, źródło: commons.wikimedia.org

Ex-premier Ukrainy Julia Tymoszenko podczas dzisiejszej (29.09.2011) rozprawy w kijowskim sądzie zarzuciła prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi, że ten umyślnie ją internuje, aby doprowadzić do niepodpisania przez Ukrainę Umowy Stowarzyszeniowej z UE.  – Przetrzymując mnie w areszcie, prezydent faktycznie niweczy szanse podpisania umowy o stowarzyszeniu zadeklarowała szefowa Batkiwszczyny. Naczelna opozycyjna polityk Ukrainy apeluje jednak do władz Unii Europejskiej, by nie zważać na krzywdę czynioną jej przez rządzącą Partię Regionów. Tymoszenko apeluje o utrzymanie negocjacji w sprawie Umowy Stowarzyszeniowej.

Była premier przebywa w areszcie od czerwca. Prokuratura domaga się dla niej łącznej kary 7 lat pozbawienia wolności, 3-letniego zakazu pełnienia funkcji publicznych oraz kary finansowej za straty jakie poniosło z jej winy przez państwo ukraińskie w wysokości ok. 200 mln. USD. Julia Tymoszenko oskarżona jest o nadużycia władzy i malwersacje finansowe, jakich miała się dopuścić w 2009 roku podczas podpisywania kontraktów na dostawy gazu  z Rosji.
Pomimo że Tymoszenko jest przeświadczona o swojej niewinności, to sama publicznie deklaruje, że proces przeciw niej ma charakter polityczny i że prawdopodobnie zostanie skazana.

Analitycy wskazują, iż szczyt Partnerstwa Wschodniego, a przynajmniej jego część dotycząca Ukrainy, zostanie przyćmiona procesem premier Tymoszenko. Z tego co oficjalnie wiadomo, np. z rozmów prezydentów Janukowycza i Komorowskiego przed Szczytem PW, temat byłej premier oficjalnie nie został poruszony. Jednak faktem jest, że porozumienie o wejściu Ukrainy do Pogłębionej i Kompleksowej Umowy o Strefie Wolnego Handlu (DCFTA) podczas Szczytu nie zostanie podpisane.

Poniżej Julia Tymoszenko zdradza szczegóły podpisywania ukraińsko-rosyjskiej umowy gazowej.

 

Źródła:  UkraińskaPrawdaEaPCommunity, Eastbook.eu

 

 

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY