Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Polska: Jak rozwinie się Partnerstwo Wschodnie?

W dniu 29 września br. odbyła się w Warszawie międzynarodowa konferencja, towarzysząca szczytowi Partnerstwa Wschodniego, pt. „The Eastern Partnership Conference: towards a European Community of democracy, prosperity and a stronger civil society”.

Radosław Sikorski, źródło: www.pism.pl

Radosław Sikorski, źródło: www.pism.pl

Udział w konferencji wzięli m.in. minister spraw zagraczninych RP Radosław Sikorski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, wicepremier Wielkiej Brytanii Nick Clegg, komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa w Komisji Europejskiej Štefan Fule, i inni przedstawiciele struktur unijnych, władz państwowych i środowisk eksperckich.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział, że Polska widzi Białorusinów jako naród europejski. Dlatego będzie zabiegać o najszczodrzejszą ofertę dla Białorusi, którą uruchomić będzie można, gdy w więzieniach białoruskich przebywać będą kryminaliści, a nie opozycjoniści. Opozycja białoruska jest naszym partnerem. Bratni naród białoruski, nasi europejscy sąsiedzi, mogą być pewni, że jest alternatywa dla rządów autorytarnych. Będzie ona tym bardziej realna, im silniejsze będzie tamtejsze społeczeństwo obywatelskie.

Brytyjski premier Nick Clegg mówił o konieczności zjednoczenia Europy, ramię w ramię z naszymi partnerami na Wschodzie  (…). nie wykluczył też perspektywy członkostwa dla krajów, które spełnią warunki. UE musi pomóc wschodnim partnerom w realizacji i implementacji reform.

Unijny komisarz Štefan Fule stwierdził, że poprzez Partnerstwo Wschodnie udało się stworzyć platformę wymiany doświadczeń w różnych dziedzinach. Przyznał, że nie wszystkie kraje spełniają pokładane w nich nadzieje, a niektóre wręcz rozczarowują. Mimo to – jego zdaniem – nie ma mowy o pobłażaniu. Ostatnia ocena Komisji Europejskiej względem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa wyraźnie potwierdza, że UE będzie rozszerzać współpracę z tymi państwami partnerskimi, które rozpoczęły wprowadzanie reform, zgodnie z zasadą więcej za więcej. Komisarz zaznaczył, że kraje wschodnie mają szansę na członkowstwo w Unii. Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podkreślił, że to społeczeństwo obywatelskie jest podstawą dla powodzenia inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.

Konferencja została zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ośrodek Studiów Wschodnich oraz Eastern Partnership Civil Society Forum.

Źródło: PISM

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY