Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Kolejna runda rozmów o wstąpieniu Rosji do WTO zakończona

Ostatnia runda rozmów prowadzonych w celu wstąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu zakończyła się fiaskiem. Gruzja, blokująca akcesję państwa rosyjskiego WTO,  nie widzi możliwości pozytywnego rozwiązania tej sytuacji, o ile Rosja nie chce zaakceptuje podstawowych wymogów, jakie są przed nią stawiane.

Państwa WTO, autor: Zotico, źródło, pl.wikipedia.org

Państwa WTO, autor: Zotico, źródło, pl.wikipedia.org

– Rosja nie chce zgodzić się na minimalne wymogi, które musi spełnić w odniesieniu do Gruzji powiedział gruziński negocjator, Wiceminister Spraw Zagranicznych Sergi Kapanadze. Po sobotnich rozmowach w Szwajcarii nie widzi on uzasadnienia dla zwołania kolejnej rundy rozmów. Tbilisi nie wyrazi zgody na wejście Rosji do WTO, dopóki Rosja nie zmieni stanowiska w kwestii handlu z okupowanymi terytoriami Abchazją i Osetią Południową.

Premier Putin uważa, że państwa Zachodu wykorzystują Gruzję, by blokować wejście Rosji do WTO –  Uzyskaliśmy już porozumienia w kluczowych kwestiach. I co teraz słyszymy od naszych partnerów? Dogadajcie się Gruzją. W związku z tym mam pytanie: czy nasi główni partnerzy chcą, aby Rosja została członkiem WTO, czy nie chcą tego. Jeśli chcą, to można to szybko załatwić, nie trzeba się kryć za gruzińską kwestią – powiedział były prezydent Rosji.

Kwestia członkostwa Rosji dyskutowana jest od 17 lat. Moskwa zgodnie z zasadami WTO powinna uzgodnić swój akces ze wszystkimi państwami, które należą już do tej organizacji, w tym z Gruzją.

Źródła: Civil.ge,  Gazeta.pl

 

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY