Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Patriarcha Cyryl pierwszy raz w Mołdawii

Mołdawię po raz pierwszy odwiedził patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl. Podczas trzydniowej wizyty Patriarcha spotykał się z najważniejszymi osobami w państwie i modlił o jedność i powodzenie Mołdawii. Choć część Mołdawian określa wizytę, jako wyraz politycznej manifestacji Moskwy, to jej ocena wzbudza mniej kontrowersji po zakończeniu, niż można było sądzić przed jej rozpoczęciem.

Patriarcha Cyryl i Premier Vlad Filat w Kiszyniowie; źródło: gov.md

Patriarcha Cyryl i Premier Vlad Filat w Kiszyniowie; źródło: gov.md

Dziś w Mołdawii zakończyła się trzydniowa wizyta głowy rosyjskiej cerkwi prawosławnej Cyryla. Patriarcha Moskwy i całej Rusi odwiedził Mołdawię po raz pierwszy od 2009 roku, kiedy rosyjski Sobór wybrał go na urząd patriarchy. Wizyta głowy rosyjskiej cerkwi prawosławnej wzbudzała wiele kontrowersji. Nastawiona antyrosyjsko część mołdawskiego społeczeństwa odbierała ją, jako wyraz politycznej manifestacji Moskwy wobec mołdawskiego państwa. Jeszcze przed rozpoczęciem wizyty, oczekiwano licznych protestów. Komentatorzy spodziewali się również odwołania mołdawskiego metropolity Vladimira. A w mołdawskich mediach pojawiły się nawet informacje, jakoby Mołdawska Metropolia miała stać się kościołem autokefalicznym, a więc niezależnym od moskiewskiego patriarchy. Nic z tych rzeczy się nie wydarzyło. Nie licząc oficjalnie wyrażonego niezadowolenia, podległej Patriarchatowi Rumuńskiemu, Metropolii Besarabskiej, przeciwko wizycie patriarchy Cyryla protestowała jedynie niewielka grupa mieszkańców Kiszyniowa.

Podczas wizyty patriarcha Cyryl spotkał się z najważniejszymi osobami w państwie, m.in. premierem Vladem Filatem, p.o. prezydenta Marianem Lupu i liderem opozycyjnej Partii Komunistycznej, Vladimirem Voroninem. Marian Lupu odznaczył patriarchę Cyryla najwyższym mołdawskim odznaczeniem państwowym – Orderem Republiki. Początkowo patriarcha Cyryl miał odwiedzić wszystkie diecezje podległe patriarchatowi moskiewskiemu w Mołdawii. Jednak w ostatnim momencie – oficjalnie ze względu na zły stan zdrowia – wizyta została ograniczona jedynie do Kiszyniowa i odwiedzin monastyru w miejscowości Kurki (Churci). Nieoficjalnie mówi się, że Patriarcha za wszelką cenę chciał uniknąć wizyty w Tyraspolu, by nie brać udziału w toczącej się w Naddniestrzu tzw. kampanii prezydenckiej.

Zdecydowana większość, bo 90% społeczeństwa Mołdawii to wyznawcy wschodniego chrześcijaństwa. Obecnie na terenie Mołdawii funkcjonują – co jest sytuacją niekanoniczną – dwie cerkwie prawosławne: Kiszyniowsko Mołdawska Metropolia Mołdawii, podległa Patriarchatowi Rosyjskiemu (prawie 1 200 parafii) oraz Metropolia Besarabska, podległa Patriarchatowi Rumuńskiemu (niespełna 130 parafii).

Źródła: TV7, Moldpres, Kommersant

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY