Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: Francuski language-power na Kaukazie

Podczas ostatniej wizyty prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy w Azerbejdżanie wmurowano kamień węgielny pod budowę szkoły francuskiej w Baku. Paryż kontynuuje sprawdzoną metodę poszerzania wpływów poza granicami poprzez propagowanie swojej kultury.

Ilham Alijew i francuski prezydent Nicolas Sarkozy na uroczystości stawiania fundamentu francuskiego liceum w Baku, źródło: en.president.az

Nicolas Sarkozy podczas spotkania z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem mówił: przy wsparciu misji francuskiej, świeckiej edukacji oraz ministerstw edukacji naszych krajów, to liceum będzie sprzyjać tworzeniu się francuskojęzycznej elity. W tym samym czasie drzwi uniwersytetów we Francji będą stały otworem dla francuskojęzycznych studentów. Ze zdobytą wiedzą będą wracali do swojego kraju i przynosić korzyść Azerbejdżanowi.

Sarkozy mówił również, że jest bardzo zadowolony, że prezydent Alijew decydując się na otwarcie liceum swoim autorytetem popiera wartości frankofonii, którymi są: tolerancja, prawa człowieka i demokracja.

W przestrzeni międzynarodowej istnieje Organizacja Frankofonii, która skupia 56 krajów członkowskich oraz 14 obserwatorów posługujących się językiem francuskim. Rozwój francuskich instytucji kulturalnych jest starym i sprawdzonym sposobem rozwijania kontaktów i poszerzania wpływów nie tylko w byłych koloniach, ale i pozostałych państwach. Dobrym przykładem wykorzystania soft-power w postaci kultury francuskiej jest Kosowo. W Prisztinie jest Instytut Francuski, który razem z francuską ambasadą organizuje kursy językowe dla obecnych elit rządzących dawną serbską prowincją. Ministrowie z rządu i wyżsi urzędnicy, mają zapewnione naukę prowadzoną przez nauczycielki z Francji. Dzięki znajomości francuskiego języka, jak i kultury zdecydowanie łatwiej wpłynąć na zdradliwe wody dyplomacji.

W przypadku Azerbejdżanu, liceum francuskojęzyczne będzie nastawione na młodych. Nowe pokolenie z językiem francuskim na ustach oraz z wartościami, o których mówił Sarkozy, naprawdę może przynosić spore korzyści dla swojego kraju w przyszłości.

Źródła: Regnum, President

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY