Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Polska: Warszawski Festiwal Filmowy – dokument o Annie Politkowskiej

27.  Warszawski Festiwal Filmowy przekroczył półmetek. Podczas tegorocznej edycji niestety nie można zobaczyć filmów wyprodukowanych przez którekolwiek z krajów Partnerstwa. Eastbook chciałby jednak polecić parę pozycji związanych z kinematografią rosyjską. Dziś jest to dokument o Annie Politkowskiej.

Zobacz trailer filmu o Annie Politkowskiej [ru, en]:

Z filmów rosyjskojęzycznych, pierwszym godnym polecenia, zwłaszcza patrząc z perspektywy samomianowania następnego włodarza na Kremlu, jest film dokumentalny Gorzki smak wolności o Annie Politkowskiej. Film ciekawy, jednak nie ze względu na pogłębienie wiedzy o samych dokonaniach dziennikarskich, a pokazaniu Politkowskiej jako zwykłej osoby. Oprócz niezłomnej bojowniczki o prawa uchodźców i ostrego krytyka najwyższych władz rosyjskich, w dokumencie przedstawiono ją jako zwykłego człowieka z krwi i kości. Politkowska, oprócz wyjazdów do Czeczenii i negocjowaniem pomiędzy terrorystami a władzą w czasie zamachu w Teatrze na Dubrowce, miała prywatne życie. Była żoną, matką i właścicielką dużego psa, który wyprowadzał ją na spacery pomiędzy moskiewskie blokowiska.

Zdecydowana część dokumentu skupia się na dokonaniach dziennikarskich Politkowskiej i jej krytyki władz rosyjskich. Patrząc na Kreml z tej perspektywy, włos się jeży na myśl o przyszłych wyborach prezydenckich w Rosji. W filmie widzimy również obraz dziennikarki, która jest w pełni uzależniona od wojny i nieszczęść ludzi w niej uczestniczących. W pewnym sensie można powiedzieć, że bez wojny czeczeńskiej nie było by Politkowskiej, ale i bez Politkowskiej, mało kto by słyszał o wojnie czeczeńskiej.

Źródła: wff.pl

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY