Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: Reakcje i komentarze po wyroku w sprawie Julii Tymoszenko

Wyrok ukraińskiego sądu, skazujący Julię Tymoszenko na 7 lat pozbawienia wolności, wywołał lawinę komentarzy i opinii. Poniżej kilka z nich.

Julia Tymoszenko, źródło: flickr.com, autor: Deidre Boyer

Julia Tymoszenko, źródło: flickr.com, autor: Deidre Boyer


UNIA EUROPEJSKA

Oświadczenie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton

UE jest głęboko rozczarowana wyrokiem Pieczerskiego Sądu Rejonowego w sprawie Julii Tymoszenko. Wyrok nastąpił po procesie, który nie uwzględniał międzynarodowych standardów w zakresie uczciwego, transparentnego i niezależnego przewodu sądowego do którego wielokrotnie wzywałam. Niestety, potwierdza to, że sprawiedliwość jest stosowana wybiórczo na podstawie politycznie motywowanych oskarżeń wobec liderów opozycji i członków poprzedniego rządu. (…)

UE wzywa władze Ukrainy do zapewnienia uczciwego, transparentnego i bezstronnego procesu apelacyjnego w sprawie Tymoszenko oraz w innych procesach dotyczących byłych przedstawicieli rządu.

Oświadczenie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka

Głęboko żałuje decyzji podjętej przez ukraiński sąd skazujący byłą premier Julię Tymoszenko na 7 lat więzienia. Kontekst oraz uwarunkowanie procesu budzą obawy o jego polityczny charakter i o wybiórcze stosowanie prawa na Ukrainie. Mam poważne wątpliwości odnośnie uczciwości, niezależności i transparentności tego procesu.(…)

Oczekuję, że wyrok zostanie ponownie rozpatrzony w procesie apelacyjnym. Wzywam Ukrainę do respektowania zasad i wspólnych wartości, które definiują nasze relacje i stanowią podstawę Partnerstwa Wschodniego.

Oświadczenie ministra spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle

Ogłoszony dziś wyrok w sprawie przeciwko byłej premier Julii Tymoszenko jest porażką Ukrainy. Rzuca on bardzo złe światło na praworządność w tym kraju. To nie może nie mieć konsekwencji dla naszych dwustronnych relacji, podobnie jak dla relacji UE z Ukrainą.

Będziemy bardzo uważnie przypatrywać się teraz, w jaki sposób Kijów rozwiąże sprawę procesu Tymoszenko i innych procesów byłych członków ukraińskiego rządu.

Oświadczenie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Williama Hague’a

Skazanie ukraińskiej opozycjonistki, Julii Tymoszenko, przez Sąd w Kijowie jest głęboko niepokojące. Wyrok na Pani Tymoszenko i trwające procesy przeciwko innym byłym członkom rządu stawia pytanie o przywiązanie Ukrainy do najwyższych standardów demokracji, w tym poszanowania praw człowieka, rządów prawa oraz niezależnego, przejrzystego i sprawiedliwego procesu sądowego. Może to stanowić poważną przeszkodę w podpisaniu i ratyfikacji Umowy Stowarzyszeniowej i Umowy o Pogłębionej  i Kompleksowej Strefie Wolnego Handlu.

Oświadczenie polskiego MSZ

Sposób prowadzenia procesu, jak i dzisiejszy wyrok skazujący, stanowią przykład upolityczniania ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości. Poważnie został nadszarpnięty wizerunek Ukrainy jako kraju, który dokonuje fundamentalnej transformacji proeuropejskiej. (…)

Dalsze postępowanie w tej sprawie wyraźnie pokaże, czy Ukraina przybliża się, czy też oddala od deklarowanego przez jej władze i cieszącego się wsparciem społecznym celu, którym jest integracja europejska.

Komunikat prasowy Jacka Saryusza-Wolskiego, Wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST, członka Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego

Werdykt jest w najwyższej mierze oburzający. Pomimo tego, negocjacje umowy stowarzyszeniowej należy zakończyć i umowę parafować w grudniu za polskiej prezydencji. Potem należy odmówić ratyfikacji, jeśli na Ukrainie nie zajdą zmiany. Tak, żeby Ukraina wiedziała co traci, a pozostawić perspektywę narodowi ukraińskiemu, który ma prawowite aspiracje europejskie.

 

ROSJA

Oświadczenie ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa

Strona rosyjska szanuje suwerenność państwa ukraińskiego i niezależności władzy sądowniczej na Ukrainie. Nie możne jednak nie brać pod uwagę faktu, że przywódcy wielu państw i światowa opinia publiczna, postrzega cały procesu sądowy jako zainicjowany wyłącznie z powodów politycznych. Skazując Julię Tymoszenko za przekroczenie uprawnień w trakcie zawierania kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu w 2009 r., Sąd Pieczerski zignorował przekonujące dowody świadczące, że te umowy zostały zawarte w zgodzie z rosyjskim i ukraińskim prawem oraz obowiązującymi normami prawa międzynarodowego.

Nie możemy także nie wspomnieć o oczywistym antyrosyjskim podtekście tej historii. W istocie rzeczy Tymoszenko była sądzona za prawnie obowiązujące porozumienia pomiędzy Gazpromem i Naftohazem, które nigdy nie zostały anulowane.

Umowy muszą być wypełniane.

Wypowiedź premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina na konferencji prasowej

Siedem lat – cyfra taka… Cyfra sama w sobie – dobra. Ja, prawdę mówiąc, nie za bardzo rozumiem, za co jej dali te siedem lat.

Przede wszystkim, Tymoszenko niczego nie podpisywała. Umowy zostały podpisane na poziomie podmiotów gospodarczych – Gazpromu i Naftohazu Ukrainy. Najważniejsze jest to, że te umowy podpisano w zgodzie z prawem Rosji, Ukrainy i międzynarodowymi normami.

Uważam, że poddawanie w wątpliwość całego pakietu tych porozumień to działania niebezpieczne i kontrproduktywne.

Wypowiedź Władymira Żyrinowskiego, wiceprzewodniczącego Dumy Rosyjskiej

Większość ukraińskich premierów plądrowała Ukrainę, okradała naród ukraiński, a tym samym grabiła Związek Radziecki, wszystkich nas, bo my wszyscy – jedna rodzina. Tak było i u nas – za Jelcyna, Gajdara, Czubajsa, Jawlińskiego, Niemcowa, Chodorkowskiego…

W ślad za nią (Julią Tymoszenko – przyp. aut.) powinni posłać jeszcze kilku ludzi, którzy spowodowali ogromne szkody ukraińskiej gospodarce. Popieramy decyzję Sądu w Kijowie i oczekujemy dalszych aresztowań.

 

UKRAINA

Oświadczenie ukraińskiego MSZ

Sprawa Julii Tymoszenko nie może stanowić wyjątku i nie powinna mieć negatywnego wpływu na proces zawierania Umowy o Stowarzyszeniu, co sama Pani Tymoszenko niejednokrotnie podkreślała.

Ogłoszony dziś wyrok to sprawa sądu. Skazana i jej adwokaci mają do dyspozycji, zgodnie z ukraińskim prawem, wystarczające instrumenty do zaskarżenia wyroku sądowego i ochrony swoich praw poprzez mechanizm apelacji. Władze Ukrainy w ramach swoich konstytucyjnych uprawnień uczynią wszystko co możliwe dla zapewnienia przejrzystości przebiegu procesu.

Wypowiedź prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza na konferencji prasowej

Bez wątpienia jest to przykry przypadek, który obecnie przeszkadza sprawie integracji Ukrainy z Europą. Wzbudza on zaniepokojenie UE i chcę powiedzieć – rozumiemy dlaczego tak jest.

Rzecz jasna, wyrok sądu został wygłoszony zgodnie z obowiązującym kodeksem postępowania karnego, ale to nie jest ostateczna decyzja. Jest jeszcze sąd apelacyjny i, oczywiście, to jaką on podejmie decyzję, i w ramach jakiego prawa będzie zatwierdzać tę decyzje – to będzie miało wielkie znaczenie.

Happening ruchu FEMEN

JU i JA = JEDNA *UJNIA

Włącz rozum.

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY