Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: Już za rok wybory

Prezydent Aleksander Łukaszenka ogłosił termin najbliższych wyborów parlamentarnych. Głosowanie odbędzie się nie później niż 26 września 2012 roku. Prezydent wykluczył ustawodawczą ingerencję w system wyborczy.

Budynek Izby Reprezentantów w centrum Mińska, autor: Nuno Godinho, źródło: pl.wikipedia.org

Wybory do Izby Reprezentantów odbędą się w przyszłym roku, ale już teraz budzą niepokój głowy państwa. – Myśleliśmy, że podczas ostatniej kampanii (prezydenckiej – przyp. red.) osiągnęliśmy szczyt napięcia społecznego, ale widzę, że bardzo się pomyliliśmy – stwierdził Łukaszenka podczas konferencji prasowej w poniedziałek 18 października. Dodał, że pewne grupy w społeczeństwie będą chciały wykorzystać kryzys ekonomiczny do destabilizacji kraju. Słowa te padły bezpośrednio po rozmowach prezydenta z przewodniczącą Centralnego Komitetu Wyborczego Lidią Jarmoszyną. Rozmówcy ustalili, że nie będą wprowadzać żadnych zmian w systemie wyborczym. Zmian w białoruskim prawie dotyczących liberalizacji i większej przejrzystości systemu wyborczego domaga się społeczność międzynarodowa.

Białoruski parlamentaryzm od ponad 15 lat jest w pełni kontrolowany przez osobę prezydenta Łukaszenki. Ostatnie wolne wybory parlamentarne odbyły się w 1995 r. Rok później Rada Najwyższa pełniąca funkcję parlamentu została rozwiązana w wyniku zmian w Konstytucji Republiki Białoruś. Na jej miejsce prezydent powołał marionetkową Izbę Reprezentantów.

Źródło: BelaPANBelta

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY