Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Iryna Magdysz: Tylko kultura może zjednoczyć kraje Partnerstwa Wschodniego.

Podczas Kongresu Kultury w Lublinie Eastbook.eu spotykał się z ludźmi kultury i pytał ich o przyszłość Partnerstwa Wschodniego. Przedstawiamy wywiad z Iryną Magdysz – kulturologiem, managerem kultury, organizatorem projektów kulturalnych, Dyrektorką Programową w NGO-sie Muzeum Idei we Lwowie. 

Iryna Magdysz, autor: Anna Khmarska, źródło: Eastbook.eu

Paweł Lickiewicz: Podczas otwierającej sesji plenarnej powiedziała Pani, że Partnerstwo Wschodnie jest jak piękna dziewczyna, zgrabna, ładnie ubrana, umalowana, ale ledwo oddycha.
Co zrobić, aby Partnerstwo Wschodnie zaczęło oddychać?

Iryna Magdysz: Trzeba zacząć od refleksji, dlaczego ta piękna idea nie działa. Oprócz pięknej inicjatywy potrzebna jest wola polityczna. Niestety projekt Partnerstwa Wschodniego jest bardziej polityczny, niż kulturalny, a w krajach zachodnich, takich jak Niemcy czy Francja, brak jest woli by ten projekt uruchomić. Partnerstwo Wschodnie – to rodzaj przeprosin dla krajów wschodnich; – niestety, nie pasujecie nam dzisiaj do członkostwa, więc damy wam taką zabawkę w zamian. Inna, bardzo ważna strona tego medalu: Unia nie będzie się mocno angażować w projekt, ponieważ obawia się problemów z Rosją, która traktuje Partnerstwo jak próbę wtargnięcia na terytorium swego wpływu.

PL: Czy brak woli politycznej jest jedynie ze strony unijnej, czy istnieje on po obu stronach?

IM: Jest jasne, że nie jesteśmy święci i mamy bardzo dużo problemów wewnątrz swoich państw, zwłaszcza, jeżeli chodzi o poziom demokracji. Jednak wszystkie państwa zostały wrzucone do jednego worka: co innego znaczy pracować z Białorusią, a co innego z Gruzją. Podobnie wyglądała całość Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, gdzie Ukraina została zrównana z krajami Maghrebu.

PL: Jednak można zauważyć pozytywne zmiany w postaci podzielenia Europejskiej Polityki Sąsiedztwa na wymiar południowy oraz wymiar wschodni?

IM: Tak można, ale było by jeszcze bardziej pozytywnie, gdyby zaczęło to działać, a nie skończyło się jedynie na podziale i rozróżnieniu. Wszystko się rozbija o gaz i ropę – na południu i w Rosji. Mamy wrażenie, że gdzieś kiedyś odbyła się „druga konferencja w Jałcie” i świat jest znowu podzielony. Ta część została przekazana Rosji i dlatego Partnerstwo Wschodnie wygląda na lekką kosmetykę, lifting chirurgiczny, a nie dążenie do realnych zmian w regionie.

PL: Powiedziała Pani, że Partnerstwo Wschodnie jest projektem politycznym. Jak każdy projekt polityczny potrzebuje sukcesu, aby rozwijać się dalej. Rozmawiamy w Lublinie podczas Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego. Czy kultura może jakoś przyczynić się do uzyskania sukcesu?

IM: Dla każdego państwa w tej grze sukces jest rozumiany inaczej. Dla Rosji sukcesem będzie, jeżeli Partnerstwo Wschodnie pozostanie w sytuacji, w jakiej jest obecnie, a Rosja utrzyma wpływ na terytorium postsowieckim. Dla krajów Partnerstwa sukcesem będzie coś zupełnie przeciwnego. Kultura jest potrzebna dla sukcesu, ponieważ tylko ona jest w stanie zjednoczyć społeczeństwa wewnątrz krajów partnerskich, oraz zjednoczyć kraje Partnerstwa ze sobą na wzajem. Gospodarczo, politycznie te kraje są bardzo różne. Poziom demokracji jest różny, mentalność ludzi jet różna. Inna mentalność jest w Azerbejdżanie, a inna na Ukrainie i Białorusi. Jedyne, co może połączyć te społeczeństwa, to jest kultura. Ludzi kultury są bardziej kreatywni, bardziej otwarci i odważni, gdy chodzi o zmianę. I to właśnie oni mogą popchnąć ten projekt do przodu.

PL: Sukces w takim razie nie jest kwestią namacalną. Chodzi tu o zmianę mentalności, zmianę ludzi wewnątrz?

IM: Chodzi o zmianę myślenia. Jeżeli nie będzie zmiany w głowie, to żadna reforma ekonomiczna czy demokratyczna nic nie pomoże. Jeżeli nie uzbiera się masa krytyczna ludzi, którzy chcą zmian, to nic się nie zmieni. A tą krytyczna masę łatwiej i skuteczniej wychować lub zebrać właśnie poprzez kulturę.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY