Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

[Film] Festiwal Filmowy „Sputnik nad Polską” 17-27.11.2011 Warszawa

Z przyjemnością informujemy, że 6. edycja Festiwalu „Sputnik nad Polską” odbędzie się w okresie 17-27 listopada 2011 roku w Warszawie. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z najważniejszymi punktami programu tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu pragniemy w szczególny sposób wyróżnić dorobek artystyczny reżyserów cieszących się sławą na całym świecie, ale niestety mało znanych polskiej publiczności.

RETROSPEKTYWA MICHAIŁA KALIKA

Uwadze widzów szczególnie polecamy retrospektywę twórczości Michaiła KalikaWybitny twórca, autor dziewięciu pełnometrażowych filmów był kilkakrotnie aresztowany za działalność antyradziecką, a jego filmy zostały objęte cenzurą i przymusowo przemontowane. W latach 70-tych zmuszony był wyemigrować do Izraela, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie filmy jak: „Człowiek idzie ze słońcem”, „Do widzenia chłopcy”, „Cena”, „Powraca wiatr” czy „Kochać”.

RETROSPEKTYWA ANDRIEJA KONCZAŁOWSKIEGO

Do znamienitego grona najwybitniejszych twórców należy Andriej Konczałowskij. Publiczność 5. edycji Festiwalu będzie miała okazję w ramach retrospektywy filmów mistrza obejrzeć takie produkcje jak:„Dziadek do orzechów”, „Glaniec” „Dom wariatów”, „Kurka Riaba” czy „Wewnętrzny krąg”, „Syberiada”, „Wujaszek Wania”, „Szlacheckie gniazdo”, „Historia Asi Klaczynej”, „Pierwszy nauczyciel”.

ALE KOSMOS

W związku z 50 rocznicą pierwszego lotu człowieka w Kosmos, pragniemy odkryć przed Państwem kosmiczny wymiar rosyjskiej kinematografii. Zaprezentujemy klasykę rosyjskiej fantastyki oraz filmy ukazujące społeczny odbiór pierwszych kosmicznych sukcesów z udziałem kosmonautów Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, A. Leonowa. W sekcji znajdą się m.in. „Droga ku gwiazdom” Pawła Kłuszancewa, „Solaris” Andrieja Tarkowskiego, „Papierowy żołnierz” Aleksieja Germana, „Aelita” Jakowa Protazanowa, „Przez ciernie do gwiazd” oraz dokument o Mirosławie Hermaszewskim pod tytułem „Ciężar Nieważkości”.  W planetarium w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się debata z udziałem kosmonautów Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, A. Leonowa. Oraz pokaz filmu o podboju kosmosu.

KONKURS

Kinomanom dedykowana jest sekcja konkursowa prezentująca najlepsze autorskie obrazy z ostatnich dwóch lat. W tym roku w sekcji konkursowej znalazły się filmy:

Myśliwy” Bakura Bakuradze, który poprowadzi widza przez niełatwą podróż po rosyjskiej wsi, ukazując skomplikowane relacje międzyludzkie oraz trudną drogę do akceptacji rzeczy nieodwracalnych.

W sobotę” Aleksandra Mindadze to rodzaj fabularnej relacji ukazującej czarnobylską tragedię z 1986 roku – w niełatwej formie – dynamiczny, „trzęsący się” obraz, przerywany dźwięk. Dzięki nietypowej realizacji, film pozwala widowni na autentyczne przeżywanie wydarzenia, znanego dotychczas głównie z doniesień prasowych. W sekcji konkursowej o nagrodę zawalczy również „Palacz” Aleksieja Bałabanowa, „Beduin” Igora Wołoszyna, „Portret o zmierzchu” Angeliny Nikonowej, „Dolina róż” Dmitrija Czerkasowa, „Dom wiatru” Wiaczesława Złotopolskiego, „Obojętność” Olega Fliangoltsa, „Kandahar” Andrieja Kawuna oraz „Syberia. Mon Amour” Sławy Rossa.

KALEJDOSKOP NOWEGO KINA

Festiwalowa sekcja „Kalejdoskop nowego kina” ma za zadanie zaprezentować kinematografię rosyjską w całej jej okazałości. Różnorodność produkcji zza wschodniej granicy zobrazuje m.in. film „Kocham CięPawła Kostomarowa i „Babło” Konstantina Busłowa.

MĘSKIE KINO

Tegoroczny „Sputnik” nie zapomni także o mężczyznach, prezentując najlepsze rosyjskie kino akcji, w tym:„Jesteśmy z przyszłości” Andrieja Malukowa, „Brat” oraz „Ładunek 200” Aleksieja Bałabanowa, „Sto dni do rozkazu” Chusejna Erkenowa i „Swołocz” Aleksandra Ataniesiana.

DZIEŃ MOSKWY

W ramach sekcji Dzień Moskwy, zaprezentujemy dokumenty filmowe znamienitych reżyserów oraz filmy fabularne, w których stolica Rosji staje się „drugoplanowym bohaterem”. Publiczność będzie mogła obejrzeć m..in: po raz pierwszy zaprezentowane polskiej publiczności „Moskwa nie wierzy łzom” Władimira Mieńszowa, „Dworzec białoruski” Andrieja Smirnowa, „Chodząc po Moskwie” Georgij Danelija, „Stworzył nas jazz” Karena Szachnazarowa oraz „Moskwo, kocham Cię” – film składający się z 18 etiud stworzonych przez 18 reżyserów. W ramach sekcji Dzień Moskwy zaprezentujemy wystawę fotograficzną Nowoczesna Moskwa w kinie Kinoteka oraz zdjęcia dawnej Moskwy w Fotoplastykonie.

EROTYKA W KINIE ROSYSJSKIM

Całkowicie nową sekcją będzie realizowany we współpracy z Muzeum Erotyki pokaz filmów z sekcji „Erotyka w kinie rosyjskim”, w tym m.in. „Mała Wiera” Wasyla Piczuła, „Dziwadła i ludzie” Aleksieja Bałabanowa, „Zazdrość bogów” Władimira Mieńszowa, „Nad ciemną wodą” Dmitrija Meschijewa i inne.

THE BEST OF SPUTNIK

The Best of SPUTNIK – sekcja w której zaprezentujemy najlepsze filmy z ostatnich 4 lat festiwalowych m.in.„Półtora pokoju”, „Bączek”, „Dzikie pola”, „Sala nr 6”, „Bikiniarze” , „Wygnanie”, „ Pochowajcie mnie pod podłogą”.

MAŁY SPUTNIK

Nie zapomnimy również o najmłodszych widzach, dla których przygotujemy specjalne atrakcje filmowe w ramach sekcji Mały Sputnik. W tym roku dzieciaki wyruszą w fascynującą wyprawę z dzielnym „Aloszą”, poznają historię „Kopciuszka”, zaprzyjaźnią się z „Iwanem i zaczarowanym kucykiem”, razem z Alicjąodkryją Tajemnicę Trzeciej Planety. Widzowie Małego Sputnika wystartują w kosmiczną podróż razem zBiałą i Strzałą – najsłynniejszymi czworonogimi kosmonautami. Przekonają się także czy niezwykła przyjaźń Gerdy i Kaja przezwycięży lodowe serce „Królowej Śniegu”. Sekret tajemniczego złotego kluczyka odkryje przed nimi przyjazny drewniany pajacyk Buratino. Nie zabraknie również uwielbianych przez młodych widzów bajek „Czeburaszek”„Wilk i zając” czy „Miś Puszatek”. Uśmiech na twarzy wywołają także zabawne, krąglutkie „Kikoriki”.

Źródło: sputnikfestiwal.pl

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY