Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Szwajcaria negocjuje wstąpienie Rosji do WTO

27 października Gruzja zgodziła się na propozycję Szwajcarii warunkującą przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). W następnym tygodniu Rosja przedstawić ma na forum organizacji swoje stanowisko w tej sprawie.

Członkowie Światowej Organizacji Handlu, autor: Zotico, źródło: pl.wikipedia.org

Członkowie Światowej Organizacji Handlu, autor: Zotico, źródło: pl.wikipedia.org

Propozycja Szwajcarii, mediującej w rozmowach między Moskwą a Tbilisi odnośnie zgody Gruzji na przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), najprawdopodobniej pogodzi zwaśnione strony. Szwajcarska inicjatywa przewiduje wymianę danych handlowych drogą elektroniczną oraz międzynarodowy nadzór granic między Rosją a Osetią Południową i Abchazją.

– Jeśli Rosja przyjmie tę propozycję, stanie się członkiem WTO. Nie ma w niej niczego, co byłoby dla Rosjan nie do przyjęcia. To rezultat kompromisu – powiedział przewodniczący gruzińskiej delegacji i Wiceminister Spraw Zagranicznych Sergi Kapanadze. Strona gruzińska zaznacza, że ta propozycja jest neutralna w kwestii statutu republik Abchazji i Osetii Południowej. Kapanadze  na swoim wystąpieniu nie sprecyzował jednak na czym miałby polegać międzynarodowy nadzór graniczny.

– Na wypracowanie stanowiska potrzebujemy kilku dni. Odpowiedzi możemy udzielić w przyszłym tygodniu – powiedział z kolei szef rosyjskiej delegacji Maksim Miedwiedkow. Jeżeli propozycja Szwajcarii zostanie przyjęte przez Rosję, decyzja o powiększeniu WTO  mogłaby zapaść na konferencji ministerialnej WTO już w grudniu tego roku.

Zdaniem Sergia Kapanadze – To ostateczna propozycja – nie zostanie ona i nie może zostać zmieniona. Decyzja jednak należy do Rosjan.

Odpowiedzi Rosjan możemy spodziewać się na początku następnego tygodnia.

Źródła: PAP  [1], [2].

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY