Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Polska: „Produkty spożywcze z krajów Partnerstwa Wschodniego często spełniają normy unijne”

W dniach 27 – 28 października w Krakowie odbyła się konferencja z udziałem ministrów rolnictwa Unii Europejskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego. Spotkanie miało charakter informacyjno – konsultacyjny.

Spotkanie ministrów rolnictwa krajów UE i PW w Krakowie, źródło/autor: pl2011/eu

Spotkanie ministrów rolnictwa krajów UE i PW w Krakowie, źródło/autor: pl2011/eu

Przedmiotem spotkania była konferencja ”Zbliżanie przepisów państw objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego z prawem UE w zakresie kwestii weterynaryjnych, fitosanitarnych oraz bezpieczeństwa i jakości żywności”. Na konferencji poruszono cztery kwestie: zdrowia zwierząt, zdrowia roślin, bezpieczeństwa żywności oraz jakości żywności.

Ponieważ otwieramy się i współpracujemy z krajami Partnerstwa Wschodniego, prezentujemy im nasze standardy, pokazujemy, jak mogą do nich dochodzić – powiedział na konferencji prasowej Marek Sawicki. – Sami pamiętamy nasze początki współpracy w ramach UE, wyzwania i zagrożenia z tego wynikające. Tym chcemy się podzielić z naszymi partnerami – zaznaczył Minister.

Na uwagę zasługuje wypowiedź wiceministra Andrzeja Butra, który zauważa, że produkty spożywcze z krajów Partnerstwa Wschodniego często spełniają normy unijne, ale ich wewnętrzne przepisy nie korespondują z wytycznymi UE.

Marek_Sawicki  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, autor: Ajsmen91, źródło: pl.wikipedia

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, autor: Ajsmen91, źródło: pl.wikipedia

Było to spotkanie konsultacyjno-informacyjne – chcieliśmy zdiagnozować, jakie rozwiązania dotyczące zdrowia roślin i zwierząt, bezpieczeństwa i jakości żywności obowiązują w krajach Partnerstwa Wschodniego – podsumował Minister Rolnictwa.

Na obrady do Krakowa przyjechali wiceministrowie rolnictwa z Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii, Czech, Rumunii, Węgier oraz przedstawiciele Białorusi, Belgii, Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Grecji, Węgier, Włoch, Litwy, Łotwy, Mołdowy, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.Wydarzenie miało miejsce w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie UE, a jego inicjatorem było polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródła: agronews.com, minrlo.gov.pl, pl2011.eu, ppr.pl, wyborcza.pl.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY