27 października powołano do życia nową inicjatywę w stosunkach unijno-armeńskich – Partnerstwo na rzecz Mobilności. Celem programu jest wspieranie procesu znoszenia unijnego reżimu wizowego dla najmniejszej republiki Południowego Kaukazu.
27 października 2011 w Brukseli, Cecilia Malmström – komisarz do spraw wewnętrznych UE, Jerzy Miller – polski minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (jako przedstawiciel Polski, która sprawuje obecnie Prezydencję) i Edward Nalbandian – minister spraw zagranicznych Armenii oficjalnie uruchomili nową inicjatywę – Partnerstwo na rzecz Mobilności. Przystąpiło do niej dziesięć państw członkowskich UE – Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia i Szwecja. Przedstawiciele wszystkich tych krajów podpisali wspólną deklarację w sprawie realizacji szeregu inicjatyw w dziedzinie migracji. Dzięki temu będą umacniać relacje między Armenią a UE poprzez promowanie mobilności i współpracy w zakresie migracji.
– Uruchomienie tego programu z Armenią jest bardzo ważnym krokiem w kierunku zbliżania obywateli Armenii do standardów europejskich. Partnerstwo na rzecz Mobilności, wraz z innymi instrumentami, takimi jak przyszłe ułatwienia wizowe i umowa o readmisji, będą kluczem do zwiększenia mobilności obywateli Europy i Armenii w dobrze zarządzanym i bezpiecznym środowisku europejskim – powiedziała komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmström.
– Partnerstwo na rzecz Mobilności jest wyraźnym sygnałem o gotowości Unii Europejskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego w kierunku ściślejszej integracji. Promowanie mobilności i kontaktów ma podstawowe znaczenie dla wspierania rozwoju społecznego i gospodarczego oraz wzajemnego zrozumienia między narodami – w Armenii i w Unii Europejskiej – zadeklarował Stefan Füle, komisarz ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa.
Partnerstwo na rzecz Mobilności Unii i Armenii przyczynić ma się do zintensyfikowania dialogu i współpracy w kluczowych obszarach. Wspólnie podejmowane mają być działania w zakresie podnoszenia efektywności w zarządzaniu migracją w Armenii, a także podnoszenia jakości w przepływie informacji dotyczących integracji, ochrony imigrantów i repatriantów. Partnerstwo ma również wspierać Armenię w wysiłkach na rzecz poprawy warunków przyznawania azylu i ochrony uchodźców, a także w zapobieganiu i ograniczaniu nielegalnej migracji i handlu ludźmi.
Inicjatywa Partnerstwo na rzecz Mobilności pozostaje otwarta dla innych państw członkowskich, które chcą wziąć w niej udział. Armenia jest czwartym państwem objętym tym programem. Wcześniej zainicjowano tego typu działalność zainicjowano w 2008 r. z Mołdawią i Republiką Zielonego Przylądka, a w 2009 r. z Gruzją.
Źródła: MSZ Armenii, European Movement, Europa.eu, Komisja Europejska