Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Polska: Study Tours to Poland z Fundacją Wspólna Europa – podsumowanie.

Study Tours to Poland (STP), nie jest darmową wycieczką dla biernych turystów. STP to intensywne poznawanie Polski, Polaków i życia w naszym kraju. W tegorocznej jesiennej edycji Fundacja Wspólna Europa zadebiutowała w roli organizatora. Czy się udało?

logo STP, źródło: studytours.pl

logo STP, źródło: studytours.pl

Co to jest Study Tours to Poland?

Study Tours to Poland (STP) to wizyty studyjne w Polsce dla studentów i profesjonalistów z krajów Europy Wschodniej. Wizyty służą poznaniu Polski i wymianie doświadczeń w zakresie demokratycznych i wolnorynkowych przemian, budowania państwa prawa, wzmacniania społeczności lokalnych i inicjatyw obywatelskich. STP powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia.

W ramach STP zapraszani są wyróżniający się studenci z Białorusi, Mołdowa, Ukrainy i Federacji Rosyjskiej (z obwodu kaliningradzkiego i leningradzkiego) na kilkunastodniowe wizyty przy polskich ośrodkach akademickich. W trakcie spotkań organizowanych przez doświadczone organizacje pozarządowe studenci poznają polskie środowiska akademickie, organizacje obywatelskie, mają okazję spotkać się z liderami życia publicznego, wziąć udział w wykładach, warsztatach, seminariach i imprezach kulturalnych. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna.

STP z Fundacją Wspólna Europa i Eastbook.eu

Przez ostatnie półtora tygodnia na Eastbook.eu publikowane były relacje ze Study Tours to Poland, które realizowała Fundacja Wspólna Europa. Całość projektu koordynowała Anna Woźniak, a pomagał jej Paweł. Nasi goście, pochodzący z Białorusi, Rosji, Mołdowy i Ukrainy spędzili w Polsce 12 dni.  W ciągu ich pobytu działo się naprawdę wiele. Było dużo zwiedzania, spotkań z przedstawicielami świata polityki, mediów, urzędnikami państwowymi, NGO, historią i kulturą naszego kraju.

Uczestnicy STP tuż po ceremonii wręczenia dyplomów, autor: Emilia Wedlińska

Uczestnicy STP tuż po ceremonii wręczenia certyfikatów uczestnictwa, autor: Emilia Wedlińska

Ostatnie dwa dni Study Tours to Poland (STP) z Fundacją Wspólna Europa tj. wtorek 25 i środa 26 października, upłynęły pod znakiem zakupów, relaksu fizycznego i intelektualnego. We wtorek chętni STPowicze korzystali z sauny w ośrodku Warszawianka oraz oglądali spektakl „Lot nad kukułczym gniazdem” w Teatrze Powszechnym. Środa to natomiast dzień wyjazdów. Z wizyty w Polsce nasi uczestnicy wracali wszystkimi możliwymi, oprócz żeglugi, środkami transportu – autobus, pociąg, samolot. Cała skomplikowana operacja logistyczna zakończyła się sukcesem. Mamy już wieści, że wszyscy cało i zdrowo wrócili do swoich domów.

Relacje z całego STP: #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #10

Dużo osób i instytucji nam pomogło

W wizycie studyjnej pomogło nam szerokie grono osób i instytucji. Gościliśmy w Domu Białoruskim, gdzie  nasza grupę gościł nasz, tłumacz i współpracownik Eastbook.eu, a prywatnie białoruski opozycjonista Aleś Zarembiuk. W tym samym miejscu działalność Eastbook.eu prezentowali Paweł  i Tomek, a warsztaty o nowych mediach poprowadził międzynarodowy ekspert – Aleksiej Sidorenko. W budynkach sejmu i senatu powitała nas obsługa kancelarii obu izb parlamentu. Dzięki pomocy Pani radnej Małgorzaty Zaremby i gościnności Pana burmistrza Edwarda Kłosa grupa STP odbyła wizytę w Urzędzie dzielnicy Warszawa – Wesoła. W Muzeum Powstania Warszawskiego naszą grupę powitał Pan dyrektor Jan Ołdakowski. Niezawodny, jak zawsze, był Pan Jan Malicki – Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który postarał się o możliwość zaznajomienia naszych gości z programami stypendialnymi UW i funkcjonowaniem głównej stołecznej uczelni. Na prywatnym spotkaniu podjął nas również europoseł, Pan Paweł Kowal. Swoje podwoje przed STP otworzyło Nadleśnictwo Sarnaki, które reprezentował inżynier nadzoru, Pan Tadeusz Charkiewicz. Cały czas grupie towarzyszyli także wolontariusze, którzy dbali o urozmaicanie czasu wolnego.

Zdjęcie grupowe, autor: Anna Woźniak

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w Study Tours to Poland jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że Fundacja Wspólna Europa, uzyska możliwość kontynuowania organizacji STP w kolejnej edycji. Nabór dla chętnych organizacji trwa.

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY