Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Polska: W Poznaniu o przeciwdziałaniu nielegalnej migracji

4 listopada 2011 w Poznaniu odbyła się konferencja ministrów odpowiedzialnych za kwestie migracji z krajów UE, Bałkanów, byłego ZSRR i Turcji. Spotkanie odbyło się ramach budowy tzw. Partnerstw Migracyjnych.

Kliknij na mapę i przejdź do interaktywnej mapy pokazującej główne szlaki migracji w Europie Wschodniej, Azji Centralnej i obszaru Morza Śródziemnego.

Kliknij na mapę i przejdź do interaktywnej wizualizacji głównych szlaków migracji w Europie Wschodniej, Azji Centralnej oraz w obszarze Morza Śródziemnego.

Budowa Partnerstw Migracyjnych (ang. Building Migration Partnerships – BMP) to przedsięwzięcie zainicjowane podczas czeskiej Prezydencji w Radzie UE. W 2009 roku zgromadzone na konferencji w Pradze delegacje z 50 krajów regionu Europy i Azji Centralnej przyjęły wspólną deklarację na rzecz przeciwdziałania i zwalczania nielegalnej migracji, organizowania powrotów imigrantów, promowania migracji legalnej oraz innych działaniach związanych z tym zagadnieniem. Obsługę techniczną i finansową BMP powierzono Międzynarodowemu Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej z siedzibą w Wiedniu. Uczestnikom poznańskiej konferencji przedłożony zostanie do akceptacji Plan Działań na lata 2012-2016 – efekt dotychczasowej pracy BMP.

Jak pokazują badania Międzynarodowego Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej, UE jest głównym celem nielegalnej migracji z obszarów Afryki Północnej, Wschodniej i Południowo – Wschodniej Europy oraz Azji Centralnej. Program cieszy się więc zainteresowaniem Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE, gdyż stwarza możliwości ograniczonego, ale zawsze wpływania i kontrolowania procesu migracji ludności z obszaru Bałkanów,Turcji i krajów byłego ZSRR.

Na uwagę zasługuje współpraca regionalna krajów Europy Wschodniej, która wciąż jest bardzo rzadko spotykana. Liderami projektu są Czechy, Polska, Węgry, Słowacja Rumunia.

Źródła: icmpd.org, MSWA, onet, pl2011.eu [1], [2].

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY