Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Wpuści Rosję do WTO

W czwartek, 3 listopada br., prezydent Dimitrij Miedwiediew potwierdził akceptację kompromisu z Gruzją ws. warunków wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Dla prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego taki kompromis oznacza zwycięstwo.

Abchazja i Osetia Południowa, autor: User:Ssolbergj źródło: pl.wikipedia.org

Abchazja i Osetia Południowa, autor: User:Ssolbergj źródło: pl.wikipedia.org

 – Jesteśmy gotowi przyjąć kompromisowe propozycje przygotowane przez Szwajcarię – powiedział Dimitrij Miedwiediew dziennikarzom w Cannes odnosząc się do warunków stawianych Federacji Rosyjskiej w sprawie przyjęcie jej do Swiatowej Organizacji Handlu. Sprzeciw Gruzji był ostatnią przeszkodą na drodze Rosji do WTO. 10 listopada spotykać ma się grupa robocza organizacji, która ma przygotować ostateczną wersję umowy o przyjęciu Rosji. Następnie zostanie ona zatwierdzona w Genewie 15 grudnia, co zakończy trwający 18 lat proces starania się Rosji o członkostwo.

Zdaniem rosyjskich ekspertów podpisanie kompromisu będzie porażką dla ich kraju – Nie wygląda to najlepiej. Granicę trzech niepodległych państw: Rosji, Abchazji i Osetii Południowej, będzie kontrolować strona trzecia. Rosja nie może mówić o sukcesie, ale Gruzja także nie odniosła zwycięstwa, ponieważ na granicach nie będzie wyłącznie kontroli gruzińskiej, o co usilnie zabiegały władze w Tbilisi – powiedział dla Rzeczpospolitej były ambasador Rosji w Tbilisi Feliks Staniewski.

Prezydent Gruzji, jest natomiast innego zdania – To dla nas zwycięstwo dyplomatyczne. To, co dziś osiągnęliśmy, stanowi bardzo ważny akt uznania granic Gruzji – powiedział Micheil Saakaszwili.– To bardzo istotna zasada, by także okupant uznawał międzynarodową kontrolę. Nasza propozycja była jasna: albo to, albo Rosja nie zostanie członkiem WTO – dodał.

Zaakceptowany kompromis dotyczy kontroli granic separatystycznych regionów Osetii Południowej i Abchazji, których niepodległość uznała Rosja. W obrębie zbuntowanych republik powstanie niezależna firma prywatna, która kontrolowała będzie wwóz i wywóz towarów komercyjnych.

Źródła: RP.pltvn24.pl, PAP

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY