Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Zmiana na scenie politycznej Mołdawii

W piątek (04.11) trzech liderów Partii Komunistycznej ogłosiło, że odchodzą z partii. Decyzja ta zmienia sytuację na mołdawskiej scenie politycznej. Pojawiają się nowe możliwości zażegnania przedłużającego się kryzysu, który związany jest z niemożliwością wyboru głowy państwa.

Igori Dodon, źródło: moldova.md/wikipedia.org

Igori Dodon, źródło: moldova.md/wikipedia.org

Trójka liderów opozycyjnej Partii Komunistycznej ogłosiła w piątek, że odchodzi z partii. Wśród nich Igor Dodon, były kandydat Partii Komunistycznej na mera Kiszyniowa (nr 1 w niedawnych wyborach samorządowych) i Zinaida Greceanii, była mołdawska premier i kandydatka Komunistów w wyborach prezydenckich. Nie ulega wątpliwości, że decyzja ta odwraca sytuację na mołdawskiej scenie politycznej, otwierając nowe możliwości na zażegnanie przedłużającego się kryzysu politycznego. Dodon zapowiedział, że wspólnie z Greceanii i Veroniką Abramchuk są gotowi poprzeć bezpartyjnego kandydata na urząd prezydenta. Na Mołdawii parlament od ponad dwóch lat bezskutecznie stara się wybrać głowę państwa. Obecnie, rządzącemu Sojuszowi na rzecz Integracji Europejskiej brakuje 2 głosów, by wybrać prezydenta. Nieustanne spory i brak skutecznego rozwiązania tej kwestii podważają wiarygodność Mołdawii na arenie międzynarodowej. Wyjście z politycznego kryzysu to priorytet.

Decyzja Dodona dla wszystkich była wielkim zaskoczeniem. Nie wiadomo jeszcze, jak na ofertę poparcia bezpartyjnego kandydata zareaguje rządzący Sojusz. Wszystko wyjaśni się 18 listopada – na ten dzień zaplanowano wybory prezydenckie w parlamencie. Mołdawski Kommiersant, komentując wyjście „grupy Dodona” wskazuje na możliwe ciche zaangażowanie Rosji, której zależy na stworzeniu nowej frakcji w mołdawskim parlamencie. Niektórzy podejrzewają, że za decyzją Dodona stoi umowa z premierem Filatem, który robi, co może, by zażegnać polityczny kryzys. Być może Dodon założy nową partię bądź zaangażuje się w niedawno powstałą Partię Regionów Mihaila Formuzala. Jedno co pewne, na Mołdawii robi się coraz ciekawiej.

Źródła: Kommiersant, Moldpres

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY