Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Polska: Trwają Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie

To trzeci, a zarazem ostatni dzień białoruskich spotkań w Krakowie. Na dzisiejszy program składają się seminaria, dyskusję, i wieczorny koncert. Dni Kultury Białoruskiej to szansa na przełamanie naszych stereotypów o Białorusi.

W ramach Dni Kultury Białoruskiej dr Nelly Bekus prezentowała swoją książkę "Struggle over Identity: The Official and the Alternative “Belarusianness”, autor: Łukasz Grajewski

Gdy startowaliśmy 6 lat temu, program skupiał się wokół zagadnień naukowych. Obecnie staramy się zainteresować coraz szersze grono odbiorców i widać, że to nam się udaje. Środowy pokaz białoruskich dokumentów oglądała pełna sala – mówi Joanna Bernatowicz ze stowarzyszenia Towarzystwo Białoruskie. Potrzebę przybliżenia skomplikowanej sytuacji panującej na Białorusi tłumaczy Aliaksei Szota, Białorusin studiujący na UJ, zaangażowany w organizację Dni Kultury: – Białoruscy artyści nie mają wsparcia ze strony państwa. Literaci piszą, dokonują korekty, a na końcu sami wydają swoje teksty, nie dostając za to żadnych pieniędzy. Kultura przez władzę traktowana jest wrogo.

Kondycja współczesnej kultury białoruskiej jest głównym, ale nie jedynym tematem ostatniego dnia imprezy. O 11:30 w Collegium Novum przy ul. Gołębiej 24 odbędzie się seminarium „Białorusko-polskie związki literackie”. O 16:00 w Massolit Books and Cafe przy ul. Felicjanek 4, dr Jan Szumski oraz prof. Andrzej Nowak zaprezentują książkę „Sowietyzacja Zachodniej Białorusi 1944–1953”. Natomiast o 18:00 w Gazeta Cafe przy ul. Brackiej 14 odbędzie się prezentacja rewelacyjnego “Raportu o stanie kultury niezależnej i NGO na Białorusi”. Wystąpi odpowiedzialny za powstanie raportu Paweł Laufer z magazynu Kultura Enter. Dla fanów białoruskiej sceny muzycznej, organizatorzy przygotowali koncert zespołu Altanka, który odbędzie się w klubie Imbir przy ul. Św. Tomasz 35. Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie odbywają się pod patronatem portalu Eastbook.eu.

Zobacz szczegółowy program.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY