Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

[ Fotografia] Promocja albumu „Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana” 22.11.2011 godz: 17:00

Album  „Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana” poświęcony jest przede wszystkim Gruzińskim oficerom kontraktowym, służącym w Wojsku Polskim po roku 1921. Autorzy przedstawiają  nieznaną  polskiemu czytelnikowi historię odrodzenia się niepodległej Gruzji w roku 1918, walkę z bolszewickim najeźdźcą w lutym 1921 roku, przegranie któręj,  zakończyło się zagarnięciem Gruzji przez  Związek Sowiecki. Sporo miejsca poświecono życiu i twórczości Świętego Gruzińskiego – Archimandryty Grzegorza Peradze, który przed wojną wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W 1942 rokuzostał zabity przez Niemców w KL Auschwitz. W albumie znajdują się także wątki współczesne – odsłonięcie pomnika Gruzińskich oficerów kontraktowych przez prezydentów Kaczyńskiego i Saakaszwili w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), mityng w centrum Tbilisi z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz innych przywódców państw europejskich w 2008 roku, w czasie agresji rosyjskiej na Gruzję oraz ostatnia wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Gruzji (lipiec 2011). Walorem albumu są unikalne fotografie archiwalne, wszystkie teksty zostały opracowane przez historyków i specjalistów z tej dziedziny. Pierwsza prezentacja publikacji odbędzie się 22 listopada 2011r. w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Rozpocznie się złożeniem kwiatów pod pomnikiem gruzińskich oficerów kontraktowych w Wojsku Polskim (Park Wolności przy MPW) o godzinie o 16.45.

Wśród gości honorowych na prezentację przybędzie AmbasadorNadzwyczajny i Pełnomocny Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Nikoloz Nikolozishvili.

 

W czasie prezentacji  będzie można kupić album po promocyjnej cenie.

 

Serdecznie zapraszam!

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY