Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: Kiszyniów i Tyraspol krok bliżej do porozumienia

W poniedziałek (21 listopada) w Benderach doszło do spotkania premiera Vlada Filata z liderem separatystycznej Republiki Naddniestrze Igorem Smirnowem. Na spotkaniu udało się podpisać wspólne oświadczenie, w którym strony zobowiązały się do wznowienia oficjalnych rozmów nt. uregulowania konfliktu. Odbędą się one za tydzień w Wilnie. Na tę decyzję od dawna czekały UE i USA.

Spotkanie w Benderach; źródło: gov.md

Spotkanie w Benderach; źródło: gov.md

Premier Vlad Filat spotkał się z liderem separatystycznego Naddniestrza Igorem Smirnowem w siedzibie misji OBWE w Benderach. We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu czytamy, że strony zdecydowały się wznowić oficjalne negocjacje w sprawie uregulowania konfliktu w Naddniestrzu w formacie 5+2 (Mołdawia i Naddniestrze jako strony konfliktu; Rosja, Ukraina i OBWE jako mediatorzy; oraz UE i USA jako obserwatorzy). W dokumencie zapowiedziano, że pierwsza runda rozmów odbędzie się 30 listopada i 1 grudnia w Wilnie. Jeśli do niej dojdzie, będą to pierwsze od 5 lat oficjalne negocjacje w sprawie rozwiązania konfliktu. W oświadczeniu potwierdzono również gotowość do dalszych prac nad całkowitym przywróceniem ruchu kolejowego przez Naddniestrze oraz wolę aktywizacji grup eksperckich, w tym przede wszystkim ds. budowy środków zaufania.

Wspólne oświadczenie Kiszyniowa i Tyraspola spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony Brukseli, Waszyngtonu i Kijowa. Catherine Ashton napisała, że liczy na pozytywny wkład wileńskiego spotkania w rozwiązanie konfliktu. W podobnym tonie wypowiedziały się ambasady Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Kwestia Naddniestrza jest niezwykle istotna z punktu widzenia integracji Mołdawii z UE. Trudno wyobrazić sobie realne zbliżenie Mołdawii do Unii bez uregulowania tego konfliktu. Naddniestrze stanowi również bardzo ważny element w geopolitycznej grze prowadzonej w tym regionie przez Moskwę. Nie byłoby Naddniestrza bez rosyjskiego wsparcia i rosyjskich pieniędzy. Naddniestrzu z uwagą przypatruje się również Berlin, służąc – jak zapowiedziała w tym roku kanclerz Merkel – niemieckim doświadczeniem zjednoczenia RFN i NRD. W grudniu w Naddniestrzu odbędą się wybory prezydenckie. Moskwa chciałaby, by w Tyraspolu doszło do zmiany władzy. Wydaje się, że po latach stagnacji może dojść do postępu w negocjacjach. Spotkanie w Benderach jest pierwszym krokiem w tym kierunku.

Źródło: Unimedia

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY