Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Polska: Forum Społeczeństwa Obywatelskiego – nadzieje i wyzwania

Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, które odbędzie się w dniach 28-30 listopada, może spełnić pokładane w tym wydarzeniu nadzieje. Liczeni w setkach uczestnicy, którzy przyjadą do Poznania, pragną zwiększenia wpływu trzeciego sektora na program Partnerstwa Wschodniego.

Lego Bricks

Efekty Forum zależeć będą od współpracy uczestniczących w tym przedsięwzięciu organizacji, autor: Benjamin Esham, źródło: flickr.com

Dobra organizacja u podstaw

Forum Społeczeństwa Obywatelskiego jest integralną częścią programu Partnerstwa Wschodniego. Rokrocznie odbywa się w kraju pełniącym akurat prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Głównym zadaniem imprezy jest przedyskutowanie problemów organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego w krajach Partnerstwa Wschodniego. Dyskusja odbywa się w szerokim gronie aktywistów, społeczników, ekspertów i polityków. Poprzednie edycje, brukselska w 2009 r. i berlińska w 2010 r., były oceniane różnie. Chwalono zapał i zaangażowanie uczestników, krytykowano ograniczone możliwości decyzyjne i braki instytucjonalne, które de facto uniemożliwiały przekucie spontanicznych pomysłów w ich realizacje. Tym razem, organizatorzy chcąpodnieść status imprezy oraz zapewnić jej tak potrzebny zastrzyk energii.

Spodziewane różnice w stosunku do lat poprzednich podkreśla Wojciech Borodzicz-Smoliński z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Ekspert CSM bezpośrednio odpowiedzialny za organizację Forum uważa, że Poznań może stać się przykładem organizacji tego typu wydarzeń: – Jeszcze nigdy Forum nie miało takiego wsparcia po stronie instytucji państwowych i regionalnych. Bardzo mocno zaangażował się polski MSZ, pomagają nam także władze Poznania – Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Borodzicz-Smoliński w rozmowie z portalem Eastbook.eu podkreślił, że w latach poprzednich organizatorzy realizowali plan minimum, ograniczając się głównie do wynajęcia sali. Poznań przygotowany jest na zdecydowane podniesienie poprzeczki. Program wydłużono do trzech dni, a jego znaczna część jest współorganizowana przez organizacje pozarządowe. Dzięki temu, oprócz nieuniknionych paneli konferencyjnych, będzie można uczestniczyć w kameralnych dyskusjach i warsztatach odwołujących się do bardzo konkretnych i bardzo aktualnych problemów: wsparciu organizacji pozarządowych na Białorusi, promocji wolnych mediów, tworzeniu międzynarodowej sieci kontaktów czy projektów opartych na idei wolontariatu. Jedyne co może razić w programie, to jego intensywność.

Co dalej?

two businessmen shaking hands

Czy Forum zadowoli oczekiwania uczestników?, autor: Wirawat Lian-udom, źródło: flickr.com

Bez względu na spodziewane zaangażowanie uczestników i wywołany przez nich ferment twórczy, poznańskie Forum potrzebuje czegoś więcej. Akcentowane w nazwie wydarzenia Społeczeństwo Obywatelskie w programie Partnerstwa Wschodniego sprowadzane jest najczęściej do poważnie brzmiących deklaracji, rezolucji oraz rekomendacji. Dokumenty te tworzone przez różnorakie instytucje zazwyczaj mają to do siebie, że nie pociągają za sobą żadnych konkretnych działań zarówno po stronie państw unijnych, jak i partnerskich. Konkursy grantowe ogłaszane przez Komisję Europejską są z kolei wciąż zbyt skomplikowane dla większości organizacji z państw PW. Za ich realizację odpowiadają najczęściej doświadczone NGOsy z państw unijnych, co naturalnie ogranicza efektywność takich działań na terenie docelowym. Na potrzebę wprowadzenia całościowego planu działania obejmującego sferę pozarządową w państwach Partnerstwa Wschodniego wskazuje Ulad Wialiczka, białoruski działacz pozarządowy pełniący funkcję Przewodniczącego Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego: – Oczekujemy nowej energii, która zdynamizuje Partnerstwo Wschodnie. Zamiast kolejnych odezw do naszych rządów, które najczęściej są ignorowane, potrzebujemy dużych, interesujących projektów regionalnych, które będą opierać się na współpracy społeczeństwa obywatelskiego – przekonuje pytany o oczekiwania białoruskich organizacji, które 22 listopada spotkały się w Mińsku, aby wypracować przed spotkaniem w Poznaniu wspólne stanowisko.

Współpraca platform narodowych (organizacje uczestniczące w Forum po powrocie do swoich krajów tworzą platformy narodowe) to jeszcze jeden kłopot stojący na przeszkodzie zaplanowania długoterminowej współpracy w ramach Forum. Problemem jest coraz większy nacisk na organizacje pozarządowe stosowany przez władze państwowe. Problem stanowią także ambicje i cele każdej z grup, które często utrudniają wypracowanie wspólnego stanowiska. Usystematyzować cały ten galimatias może instytucjonalizacja Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. Stworzenie zespołu z budżetem, biurem i planem działania ogniskującym się wokół budowy sieci kontaktów i partnerstw, tworzenia wspólnych inicjatywy oraz przybliżania unijnych możliwości wschodnim partnerom. Osoby zaangażowane w Forum pracują nad tym rozwiązaniem. Gotowy jest szkic przyszłych kompetencji oraz wstępna wersja statutu. Nie oznacza to wcale, że po obradach w Poznaniu należy spodziewać się rewolucyjnych zmian. Raczej zmian niewielkich, choć ważnych, których efekt i tak zależeć będzie od nakładu pracy, a przede wszystkim współpracy uczestniczących w tym przedsięwzięciu organizacji.

Dowiedz się więcej o tegorocznej edycji Forum (dokumenty w jęz. ang.):

Program wydarzenia

Pełna lista uczestników

Oficjalna strona

Mapa Drogowa dla społeczeństwa obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego

Wytyczne dla Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w Poznaniu

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY