Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: Stosunki rosyjsko-gruzińskie w trakcie 65 urodzin Cyryla

Patriarcha prawosławnego kościoła gruzińskiego Ilia II, w dniach 18-24 listopada brał udział w obchodach 65 urodzin głowy rosyjskiego kościoła Cyryla. Wizyta przedstawiciela kościoła gruzińskiego w Moskwie dała możliwość do specyficznego dyskursu międzypaństwowego, którą prezydent Micheil Saakaszwili skrytykował.

Ilia II, zdjęcie zrobione 4 listopada 2008 roku, autor: Nino Bidzinashvili, źródło: ru.wikipedia.org
Pierwszy z prawej Ilia II, zdjęcie zrobione 4 listopada 2008 roku, autor: Nino Bidzinashvili, źródło: ru.wikipedia.org

Ilia II powiedział, że jego tygodniowy pobyt w Moskwie był -bardzo ważny i pożyteczny dla naszego kraju, naszego kościoła.

Wizyta prawosławnego przedstawiciela kościoła gruzińskiego w Moskwie miała miejsce w dniach 18-24 listopada. W tym czasie Ilia II brał udział w obchodach 65 urodzin Cyryla – głowy rosyjskiego kościoła prawosławnego. Spotkał się również z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i innymi wysokimi przedstawicielami delegacji prawosławnej. Patriarcha Kościoła gruzińskiego w trakcie wizyty w Rosji poprosił przeniesianie ciał i wyznaczenie pogrzebu dwóch gruzińskich carów, Vakhtanga IV i Teimuraza II, którzy aktualnie są pochowani w Rosji w mieście Astrachań. Zgodnie z ich wolą, powinni być pochowani w Gruzji. W trakcie swojej wizyty Ilia II poruszał trudny temat uchodźców z terenu Osetii Południowej i Abchazji -Skupiliśmy się na losie uchodźców i rozmawialiśmy o kwestii uchodźców, nie ma jednak nadziei, że będą mogli wrócić do swoich domów- powiedział przedstawiciel kościoła gruzińskiego Ilia II po przylocie z Moskwy.

Podczas gdy gruziński Patriarcha Ilia II przebywał z oficjalną wizytą w Moskwie, prezydent Micheil Saakaszwili nie potrafił powstrzymać emocji. W trakcie dwóch rożnych oficjalnych przemówień nawiązywał do wizyty przedstawiciela kościoła gruzińskiego w Moskwie. 23 listopada, w Tbilisi, podczas odsłonięcia pomnika byłego prezydenta USA Ronalda Reagana prezydent Gruzii nazwał Kościół Prawosławny „oddziałem Kremla”, który ogłosił krucjatę w sprawie przywrócenia Związku Radzickiego. Zdaniem prezydenta Gruzji, gruziński kościół prawosławny pozostaje pod wpływem swoich rosyjskich zwierzchników realizujących politykę władz w Moskwie.

Źródła:  geotimes.geen.rian.ru

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY